Vojtěška pro psy? Proč ne

Vojtěška (latinsky Medicago sativa) je levná bylina, která je snadno k dostání a nabízí několik přínosných způsobů užití. Na Blízkém východě je dokonce známá jako matka všech bylin.

Vojtěška patří mezi luštěniny, ale jako léčivá bylina je využívána již téměř 1500 let. Je to trvalka, která kvete během letních měsíců a roste bujně ve většině podnebích. Ve skutečnosti jde o plevel, který se, pokud nebudete opatrní, snadno dokáže rozšířit po celé vaší zahradě. Kvůli tomu je lepší kupovat vojtěšku od ověřených a certifikovaných prodejců, než si ji pěstovat doma.

Pokud se ale vydáte druhou zmiňovanou cestou, uřízněte vojtěšku předtím, než rozkvete, a nechte ji vysušit na sluníčku.

Bohatá na živiny

Vojtěška je výživná bylinka, která obsahuje značné množství bílkovin. Zároveň je to jeden z nejbohatších zdrojů na vitamíny a zbytkové minerály, jako je například vápník, hořčík, draslík, betakaroten a vitamíny A, B12, C, D, E nebo K. Navíc obsahuje spoustu antioxidantu chlorofylu. Její nutriční hodnoty dělají z vojtěšky běžnou součást bylinných jídelníčků většiny zvířátek.

Úleva při artritidě

Slevový kód pro vás na nákup na naklíčeno.cz

Vojtěška je poměrně efektivní při boji s artritidou. Klinické studie ukazují, že až 20 % lidí užívajících vojtěšku pociťuje úlevu od bolestí spojených s touto nemocí. Podobné výsledky naznačují i výzkumy u zvířat.

Jako každodenní doplněk stravy může vojtěška přinést zvířátkům dlouhodobou úlevu od zánětlivých onemocnění kloubů – zejména pokud je podávána s pampeliškou, jukou či kořenem lékořice.

Ledviny a mnoho dalšího

V tradiční čínské medicíně se mladé listy vojtěšky používaly k léčení nemocných ledvin a problémů s trávícím traktem. Bylinkáři si ji zároveň oblíbili pro její schopnost působit močopudně a léčit příliš kyselou moč, která může vést k podráždění močového měchýře či tvorbě cyst.

Vojtěška obsahuje saponiny, jež pomáhají se vstřebáváním živin rozpustných v tucích v tenkém střevě, díky čemuž může pomoct zvířátkům, která potřebují přibrat na váze nebo přizpůsobit se nové stravě.

Prevence proti rakovině

Vojtěška obsahuje i látky bojující proti rakovině, o nichž se domnívá, že deaktivují karcinogeny v játrech a tenkém střevě, čímž výrazně snižují riziko rakovinového bujení.

Jak užívat vojtěšku

Suchou vojtěškou můžete volně posypat pokrmy svého pejska. Doporučuje se zhruba špetka na každých 5 kg váhy denně (zhruba jedna čajová lžička pro 25kilového pejska). Pokud kupujete kapsle nebo oleje z vojtěšky určené pro lidi, berte v potaz, že doporučené dávkování na lahvičce nebo v letáku je míněno pro 70kilového člověka. Podle toho pak dávku přizpůsobte pejskově váze.

Nebo si můžete udělat čaj. Stačí ve zhruba 250 ml vroucí vody vylouhovat (10-20 minut) 4 čajové lžičky sušené vojtěšky. Po vylouhování směs přeceďte na pejskovo jídlo, nebo ji přimíchejte do jeho vody. Ideální poměr je asi ¼ takového hrníčku na každých 5 kg váhy denně. Čaj můžete pár dní skladovat v ledničce.

Ať už si vyberete jakoukoliv možnost, nejlepší je začít pomalu a krmit pejska vojtěškou zhruba měsíc, než budete moct vyhodnotit, jak na ni reaguje. Podle toho pak můžete dávky snížit, nebo mírně zvýšit.

Čtěte také: Máte bezpečné vybavení pro psa do auta?Podcenění bezpečnosti při převážení pejska v autě se může vymstít. Nedělejte stejnou chybu i vy

Možná rizika

reklama

Vojtěška obsahuje kumarin a vitamín K, díky nimž může fungovat jako protisrážlivý prostředek. Kvůli tomu byste si měli dávat pozor na použití vojtěšky u zvířátek s anémií. Přesto, že je vojtěška považována za bezpečnou bylinu, její obsah saponinů způsobuje, že v čerstvé formě představuje riziko vzniku koliky u koní a u některých pejsků může způsobit nevolnost či gastritidu.

Semena vojtěšky navíc obsahují jedovatou aminokyselinu L-kanavanin. Ty byste tedy určitě používat neměli. Vždy pak mějte na paměti, že by se vojtěška měla jíst pouze před rozkvetením, jinak by mohla vyvolat alergickou reakci u pejsků s alergií na pyl.

Previous
Previous

Může pes jogurt?

Next
Next

7 nejzdravějších druhů mikrozeleniny pro pejsky