Může pes jogurt?

Mohou psi jíst jogurt? Odpověď zní ano i ne. Pejsci mohou jíst jogurty. Je tu ale několik důvodů, proč pro ně nejsou zrovna ideální. A pokud chcete svému chlupáčovi dávat jogurt kvůli probiotikům, věřte, že existují lepší způsoby, jak do jeho těla tyto zdravé bakterie dostat.

Proč psi potřebují probiotika?

Přidávání probiotik do stravy vašeho pejska je důležité pro jeho imunitní systém. Probiotika podporují rozmnožování zdravých bakteriích v játrech, čímž pomáhají udržovat zdraví střevního traktu. A protože zhruba 90 % imunitního systému pejska se nachází právě ve střevech, dokáží probiotika výrazně podpořit imunitu a celkové zdraví.

Probiotika mohou:

a)     Ochránit pejska před nebezpečnými bakteriemi, viry a plísněmi

b)     Produkovat trávící enzymy pomáhající se vstřebáváním živin

c)     Fungovat jako bariéra vůči toxinům, těžkým kovům a alergenům

d)     Vytvářet vitamín B, který hraje důležitou roli ve fungování metabolismu a zdraví buněk

e)     Pomáhat se vstřebáváním vápníku, hořčíku, železa a dalších živin

f)      Snižovat riziko onemocnění zubů

g)     Podporovat zdraví mozku

Je mnoho způsobů, kterými lze pejskovi tyto zdravé bakterie dopřát, a jogurt je jedním z nejpopulárnějších. Jenže rozhodně není ten nejlepší.

Je jogurt pro pejsky dobrý?

Pojďme se podívat na hlavní důvody, proč by se váš pejsek měl jogurtu raději vyhnout.

Pasterizace zabíjí zdravé bakterie

Největší problém jogurtů spočívá v tom, že většina z nich bývá pasterizována. Při té se jídlo ohřívá na vysoké teploty, čímž dochází k ničení nebezpečných patogenů a bakterií. Díky tomu je daný produkt pro lidi, teoreticky, zdravější.

Podle některých výzkumů však může pasterizace ve skutečnosti imunitnímu systému ublížit ještě více. Studie z roku 1984 provedená v dětské nemocnici Kalawati Saran prokázala, že pasterizace mléka zvyšuje náchylnost kojenců k nakažení infekcemi.

Doktor Guylaine Lanctôt ve své knize The Medical Mafia popsal problémy s pasterizací takto:

1)     Použitá teplota není dostatečná na usmrcení nebezpečných bakterií

2)     Použitá teplota je dost vysoká na to, aby zničila věci, které dělají mléko dobrým – enzymy, které pomáhají s trávením, a zdravé bakterie

Takže pasterizované jogurty mohou stále obsahovat nebezpečné bakterie, zatímco ty zdravé a enzymy jsou zničeny.

Spousta pejsků netoleruje laktózu

Laktóza obsažená v jogurtu může vašemu pejskovi způsobit i další potíže. Stejně jako lidé, i někteří psi nejsou schopní produkovat dostatečné množství laktázy – enzymu potřebného k trávení mléka. Zatímco čisté surové mléko těchto enzymů obsahuje spoustu, pasterizační proces je ničí.

Když je pejsek intolerantní k laktóze, mohou se u něj po snězení jogurtu projevit trávící potíže. Mezi příznaky intolerance laktózy patří:

1)     Průjem

2)     Zácpa (obvykle u sýrů)

3)     Plynatost

4)     Nevolnost

5)     Žaludeční křeče

Pokud svému chlupáčovi dáte nějaký mléčný produkt a poté se u něj některý z těchto příznaků projeví, raději mléko z jídelníčku vyřaďte.

Jogurt může obsahovat přidaný cukr nebo umělá dochucovadla

Malé množství cukru je pro pejsky bezpečné, pokud pochází z přírodních zdrojů, jako jsou bobulovité plody, mrkve nebo jiné druhy zeleniny a ovoce.

Příliš mnoho cukrů ale může být problém, obzvláště, když jsou ve formě škrobu nebo přidaných dochucovadel. Nevolnost, zvracení či průjem patří mezi běžné vedlejší účinky. V průběhu času pak může přílišný obsah cukru v jídelníčku vést k chronickým zánětům, které jsou příčinami:

a)     Cukrovky

b)     Obezity

c)     Zubních problémů

Jogurty většinou obsahují přidané cukry, zejména ty nízkotučné nebo mražené. Nekupujte ale ani jogurty „bez cukru“. Ty totiž mohou být kvůli umělým náhražkám ještě horší.

Některá umělá sladidla mohou být dokonce i karcinogenní. Jiné jogurty zase bývají dochucovány xylitolem. Xylitol může být pro psy smrtelný a i malé množství může být velmi nebezpečné. Jde přitom o poměrně běžnou alternativu k cukru, která je pro lidi sice bezpečná, ale u pejsků může zapříčinit fatální selhání jater nebo hypoglykémii.

Některé výzkumy také ukazují, že umělá sladila mohou poškodit střevní bakterie a vést k intoleranci glukózy. Ta může zapříčinit zvýšenou hladinu cukru v krvi a zvyšuje riziko obezity či cukrovky.

Je bílý jogurt pro psy dobrý?

Možná si teď myslíte, že když se vyhnete odtučněným nebo ochuceným jogurtům s umělými sladidly, můžete svému pejskovi dopřát alespoň bílý jogurt. Přeci jen je to zdroj vápníku, bílkovin a dalších živin. Nemluvě o tom, že řecký jogurt může být pro psa velmi chutným pamlskem.

Pravda je ale taková, že i u bílých jogurtů existuje riziko pasterizace a intolerance laktózy. Tak proč ho podstupovat, když je tu spousta dalších lepších způsobů jak svému pejskovi dopřát probiotika?

Jaká jsou nejlepší probiotika pro psa?

Vyškrtnutí jogurtu z pejskova jídelníčku neznamená, že z něj automaticky odstraňujete i probiotika. Máme pro vás totiž další bezpečnější alternativy. Pokud chcete svému čtyřnohému kamarádovi dodat dávku probiotik, nejlepší možností jsou probiotické doplňky stravy.

Pro každodenní podávání probiotik vyberte raději půdní probiotika oproti tradičním křehčím druhům, jako jsou Lactobacillus, Bifidobacterium atd. Ty totiž nemusejí být schopné přežít v kyselém prostředí pejskova trávícího traktu.

Půdní probiotika jsou odolnější. Mají totiž ochrannou vrstvu, která jim pomáhá přežít cestu trávícím traktem až do tračníku. Zároveň obsahují mnohem více účinných látek. Při nakupování půdních probiotik dbejte na to, aby:

a)     Obsahovala více jak jeden kmen bakterií

b)     Měla alespoň 20 miliard CFU (jednotek tvořících kolonie – obvykle bývá uvedeno na etiketě)

Díky tomu váš pejsek z doplňku vytěží maximum.

Proč se vyhnout granulím s přidanými probiotiky?

Jestli svého pejska krmíte granulemi, mohou se zdát jako skvělé řešení granule s přidanými probiotiky. Ty ale ve skutečnosti příliš efektivní nejsou.

Za prvé, granule bývají při výrobě zpracovány za extrémně vysokých teplot, při čemž dochází k usmrcení zdravých bakterií. Za druhé, spousta druhů probiotik musí být zamražena, takže i když jsou přidávána až po zpracování, při skladování v pokojové teplotě příliš dlouho nepřežijí. Výrobci vám možná řeknou, kolik aktivních bakterií bylo v granulích při balení. Je ale otázka, kolik jich stále žije potom, co granule rozděláte. A i kdyby se v jídle stejně nacházela, nejspíš by nepřežila cestu do pejskova tračníku, kde probiotika odvádějí svou práci.

Z toho vyplývá, že je vždy lepší přidat probiotika do pejskova jídelníčku odděleně a nespoléhat na to, že mu je poskytne balená strava.

Nejlepší je samozřejmě vyhnout se granulím úplně a krmit svého pejska plnohodnotnou stravou založenou na syrovém mase.

Jogurt pro pejsky není dobrý ani jako občasný pamlsek. Takže příště, až si budete lámat hlavu nad tím, jestli se s ním o svou svačinku v podobě jogurtu podělit, raději to nedělejte. Místo toho mu pořiďte probiotický doplněk stravy, který jeho střeva udrží ve zdravé kondici.

Závěrem

Dobrou alternativou jogurtu je jogurt určený přímo pro psy Yoggies. Mám s tím osobně dobré zkušenosti, protože Arthur je extra intolerantní na laktózu a s tímto psím jogurtem problém neměl.

Previous
Previous

Může pes meloun?

Next
Next

Vojtěška pro psy? Proč ne