Může pes med?

pes med

Možná jste někdy přemýšleli nad tím, jestli svému pejskovi můžete dávat med. Pak pro vás máme dobrou zprávu – sice s obezřetností, ale můžete. A nejen med, ale i další včelí produkty, jako je pyl, propolis, mateří kašičku nebo včelí vosk. Možná to zní šíleně, ale je tomu tak. Pojďme se podívat na přínosy medu pro vašeho čtyřnohého kamaráda.

Je med dobrý pro psy?

Med je plný vitamínů, minerálů i antioxidantů, které váš pejsek potřebuje pro to, aby zůstal veselý a zdravý. Navíc může pomoct potlačovat alergické reakce, kožní problémy a udržovat zdravou váhu. Protože je ale med velmi bohatý i na cukr, je potřeba jej pejskovi podávat s opatrností. 

Pro začátek si pojďme představit 5 hlavních důvodů, proč byste svému psovi měli med dávat.

  1. Pomáhá s alergiemi

Pokud váš pejsek trpí na sezónní alergie, může mu med výrazně prospět. Obsahuje totiž stopové množství rostlinného pylu. Když svému psovi med dáte, pyl se do jeh těla dostane pomalu a v malém množství, které mu nijak neuškodí, ale vytvoří si díky tomu protilátky. Když to pak začne pylem vířit venku, protilátky zasáhnou a alergické reakce utlumí.

Velkou výhodou je používání nezředěného a nefiltrovaného medu od místních včelařů. Ten totiž obsahuje přesně takový pyl, se kterým se váš pejsek ve volné přírodě setká nejpravděpodobněji, takže pak budou i protilátky nejlépe fungovat.

Pyl navíc obsahuje kvercetin – bioflavonoid s antihistaminikem. Ten zas při alergických reakcích dokáže ulevit od slzení a svědění. 

2. Lék na kožní problémy

Jestliže vašeho pejska trápí hot-spoty, ekzém nebo třeba hmyzí kousance, lokální med je skvělou možností, která pomůže k ulevení a léčení těchto poměrně častých problémů. Med také pomáhá k hojení škrábanců a jiných ranek. 

Nepasterizovaný a neředěný med má antibakteriální, antivirové a protiplísňové vlastnosti. Nejen díky tomu, že je kvůli jeho suchému charakteru pro bakterie těžké přežít, ale med zároveň produkuje peroxid vodíku, byť jen ve velmi malém množství. Ten pejskovi vnitřnosti vydezinfikuje, aniž by přitom omezil léčivé účinky medu. 

Mazání medem zároveň pomáhá ulevovat od bolestí a zánětů. Enzymy obsažené v medu pak podporují zdravý růst kůže.

Tip: Pokud se vám med zdá příliš hustý, můžete jej rozpustit tím, že ho dáte do sklenice. Tu zavřete a na chvíli ji umístíte do horké vody. Po nanesení medu dané místo obvažte, aby si ho pejsek neslízal.

Čtěte také: Máte bezpečné vybavení pro psa do auta?Podcenění bezpečnosti při převážení pejska v autě se může vymstít. Nedělejte stejnou chybu i vy

3. Med pomáhá na kašel a bolesti krku

O tomto využití možná víte ze své vlastní zkušenosti. Čistý med dokáže zázraky při léčení bolestí v krku. To platí jak pro lidi, tak pro psy.

Pokud váš chlupatý kamarád kašle nebo má problémy s dýcháním, med je skvělou cestu k ulevení.

4. Pomáhá při trávení

Podávání malé dávky medu denně může vašemu pejskovi pomoct při nejrůznějších zažívacích potížích, mezi které patří například:

  1. Porucha trávení

  2. Zácpa

  3. Průjem

Med navíc obsahuje i prebiotika a probiotika, které jsou pro zdravé trávení nezbytné.

5. Med jako pomocník při hubnutí

Podle různých studií dokáže med tlumit hlad. Med je přírodní cukr, který se však v těle rozkládá jinak, než klasický sladící cukr. Vyžaduje méně inzulinu a je do krevního oběhu absorbován pomaleji. Díky tomu může zpomalovat trávení a přeměnu glukózy

Tuto vlastnost užijete, pokud váš pejsek lehce a až příliš rychle nabírá na váze. Med mu může pomoct udržet zdravou hmotnost.

Možné vedlejší účinky medu u pejsků?

Pokud je váš pes diabetik, měli byste být ale s medem opatrní. Některé výzkumy upozorňují, že med může způsobovat antidiabetické účinky při diabetu 2. typu. Většina psů s cukrovkou má však diabetes 1. typu, což znamená, že jejich slinivka neprodukuje dostatek inzulínu.

Pokud byste chtěli dávat med i svému pejskovi s cukrovkou, velmi pečlivě sledujte, jaký má dopad na jeho glukózu v krvi, nebo se raději nejprve zeptejte svého holistického veterináře.

Med pro štěňátka

I když med může být velmi přínosný, neměli byste ho podávat pejskům mladším než 1 rok. Suchý med totiž může obsahovat clostridium botulinum tvořící spory. Protože si štěňátka teprve utváří svůj imunitní systém, tyto spory jim můžou ublížit. 

Ostatní přínosné včelí produkty

Med ale není jedinou věcí, kterou mohou včely přispět k dobrému zdraví vašeho pejska. I včelí pyl, tmel, mateří kašička nebo vosk nabízejí své benefity, ze kterých váš čtyřnohý kamarád může čerpat.

Včelí pyl

Když včely venku opilovávají rostliny, berou si pyl zpět do svých úlů. Ten pak slouží jako jejich hlavní zdroj potravy. Díky tomu se kousek pylu dostane i do medu. A to je důvod, proč je med dobrý na alergie.

Pejsek ale klidně může jíst i přímo samotný pyl, čímž načerpá ještě více jeho antialergických účinků. Pyl navíc čistí tělo od volných radikálů.

Volné radikály jsou poničené molekuly. Ty v těle vznikají jako vedlejší produkt metabolismu, nebo se do něj dostávají, když je pejsek vystaven chemikáliím, pesticidům nebo radiaci. Tyto poškozené buňky se pak snaží najít jiné elektrony, kterými by se opravily. Kvůli tomu v těle ničí ostatní zdravé buňky, proteiny a DNA, což může vést k rakovině, předčasnému stárnutí i dalším častým nemocem.

Díky tomu, že pyl s volnými radikály dokáže bojovat, může vašeho pejska chránit před nejrůznějšími chorobami a zpomalit jeho proces stárnutí.

Propolis (včelí tmel)

Společně s pylem si včely do svého úlu nosí i pryskyřici. Tato pryskyřice se následně mění na propolis, díky kterému jsou jejich plástve a úl odolnější. Propolis neboli včelí tmel je přírodní antibiotikum a k léčení různých infekcí se používá již tisíce let. Navíc dokáže i zpomalovat rakovinu. Stejně jako med jej můžete použít také k léčení škrábanců a dalších ran.

Mateří kašička

Mateří kašička slouží ke krmení včelích larviček. Zároveň dokáže přeměnit obyčejnou dělnici na královnu. Mateří kašička může být ale hlavně skvělým doplňkem stravy, který podporuje výdrž a vytrvalost vašeho pejska. Dokonce dokáže ulevit od úzkostí nebo deprese.

Včelí vosk

Včelí vosk se používá ke stavbě úlů. Mimo to ale může mít i prospěšné účinky pro vašeho pejska. Vosk můžete nadrtit a smíchat s nějakým olejem z bylinkového extraktu (třeba měsíčku nebo jitrocele). Tuto směsku pak můžete použít třeba při léčení bolavých loktů nebo vysušených či poraněných drápků.

Jak dávkovat med pro pejska

Med může být skvělým doplňkem do jídelníčku vašeho pejska. Nesmíte ale zapomenout, že je to furt cukr. Příliš mnoho medu může vyvolat i nežádoucí vedlejší účinky. Proto je důležité se řídit následující dávkovací tabulkou, abyste vašemu pejskovi nedali příliš mnoho tohoto sladkého zázraku. 

  1. Do 4,5 kg pejskovi váhy – ¼ čajové lžičky medu denně

  2. 4,5-9 kg váhy – ½ čajové lžičky medu denně

  3. 9-14 kg váhy – 1 čajová lžička medu denně

  4. Více jak 14 kg – maximálně 2 čajové lžičky medu denně

Jako se vším novým, je i s medem dobré začít pomalu. Zkuste pejskovi přidávat kapičky medu do jídla, než si zvykne na jeho chuť a vůni. Jak se začne přizpůsobovat, můžete mu pomalu přidávat, až se dostanete na správnou dávku. 

Pokud chcete pejskovi dávat pyl, začněte ještě pomaleji. Nejprve mu zkoušejte dávat třeba zrnko denně. Až si na to zvykne, můžete dávky zvětšovat až na ½ čajové lžičky zrníček na každých 11 kg pejskovi hmotnosti. 

Kdykoliv, když svému chlupáči zkoušíte dávat nějaké nové jídlo, pozorujte změny v jeho chování i stolici, abyste se ujistili, že mu změna nedělá problém.

Jak vybrat med pro psa?

Stejně jako u jakýchkoliv jiných výrobků, i u medu platí, že každý med je jiný. Mnoho produktů v supermarketech obsahuje buď velmi málo, nebo dokonce žádný opravdový med. Ostatní jsou často vypěstované za použití pesticidů nebo kouřových desek. Pro svého pejska však potřebujete najít poctivý přírodní med.

Aby se vašemu čtyřnohému kamarády dostalo všech benefitů, je potřeba, aby byl med čistý, nezředěný, nefiltrovaný a prostě co nejvíce přírodní. Nejlepší volbou jsou proto místní včelaři.

Tip: Pokud máte nezředěný a nefiltrovaný med, bude jeho barva tmavá, a když ho necháte vychladnout zkrystalizuje. Pokud se to nestane, znamená to, že byl chemicky upraven, a tudíž neobsahuje pyl a propolis, kterým med vděčí za většinu svých přínosných účinků.

----

Poděkujme včelám

Včely jsou nám i našim psům velmi prospěšné. Věděli jste ale, že jim to můžeme oplatit? Podle expertů jen během roku 2019 vyhynulo zhruba 40 % našich včel. To ale neznamená jen méně medu. Okolo 75 % všech světových plodin totiž při růstu závisí na opylovačích. A tyto plodiny krmí celý svět. Pokud tedy vyhynou včely, my přijdeme o téměř veškerou rozmanitost naší stravy. Zvířata, která se těmito plodinami živí, budou navíc taky hladová.

Existuje mnoho teorií o tom, proč včely vymírají, ale většina expertů se shoduje na tom, že největší podíl viny nesou pesticidy, zejména pak neonikotinoidy. 

Zdroj: https://www.dogsnaturallymagazine.com/top-reasons-to-give-your-dog-honey/

Previous
Previous

Mrazem sušené jídlo pro psy: Výhody i nevýhody

Next
Next

Ostropestřec pro pejsky? Jaké jsou jeho výhody