Ostropestřec pro pejsky? Jaké jsou jeho výhody

Stejně jako lidské tělo je i to psí každý den vystaveno nebezpečným toxinům. Toxiny se nachází v jídle, které jíme, ve vodě, kterou pijeme, i ve vzduchu, který dýcháme. Ať se budeme snažit jakkoliv, prostě jim utéct nedokážeme.

A stejně jako u lidí, i u psů se o filtraci toxinů z krve starají játra. Protože ale mají tak složitou práci, aby všechny ty toxiny v našem těle eliminovaly, jsou sami vystaveny vážnému nebezpečí.

Detoxifikace je pro našeho pejska velmi důležitá. Můžeme ho krmit tím nejlepším jídlem na světě, ale pokud bude mít póry zacpané toxiny, žádné důležité živiny se mu do těla nedostanou. To bude mít za následek oslabení jeho imunitního systému. A oslabený imunitní systém může mít za následek spoustu dalších zdravotních problémů.

Čtěte také: Máte bezpečné vybavení pro psa do auta?Podcenění bezpečnosti při převážení pejska v autě se může vymstít. Nedělejte stejnou chybu i vy

Jakému nebezpečí je pejsek vystaven?

Existuje několik příčin poškození jater u pejsků. Mezi nejčastější patří:

-        Viry

-        Bakterie

-        Nejrůznější prášky

-        Toxiny

-        Volné radikály

-        Záněty

Jeho příznaky většinou bývají:

-        Ztráta čichu a chuti

-        Otupělost a nečinnost

-        Žloutenka

-        Tmavá moč

-        Zblednutí dásní

-        Náhlá ztráta hmotnosti

Nemoci jater jsou přitom u domácích mazlíčků mnohem častější, než si možná myslíte. Některá plemena jsou na ně dokonce ještě náchylnější než ostatní. Zejména to jsou:

-        Labradorští retrívři

-        Dalmatini

-        Velké Dány

Za to, že někteří pejsci trpí na nemoci jater častěji něž ostatní, mohou problémy s vyměšováním mědi, způsobené genetickými předpoklady.

Farmaceutické společnosti po celém světě se snaží vytvořit produkty s léčivými a preventivními účinky. Občas se přitom stačí rozhlédnout kolem sebe. Dokážeme tak najít léky a prevenci před nejrůznější neduhy v mnohem přírodnějších formách. A často máme účinné přírodní medikamenty přímo pod nohami nebo třeba na našich zahradách.

Jedna z nejlepších věcí, které matka příroda dokáže, je totiž právě to, že produkuje rostliny s léčivými vlastnostmi.

Čtěte také: Přidávejte do krmiva šípek

Super lososový olej

Co je to ostropestřec mariánský?

Ostropestřec je asterská rostlina, která roste ve středomořských oblastech Evropy, severní Afriky a Blízkého východu.

Lidé začali užívat ostropestřec (zejména kořínky a semínka) pro jeho léčivé účinky před více jak 2 tisíci lety. Zároveň je to jedna z mála bylinek, jejíž léčivé účinky uznává i tradiční medicína.

V ostropestřci se nacházejí tři hlavní účinné látky:

-        Silychristín

-        Silydianín

-        Silybín

Jejich mix se pak nazývá silymarín a lidé jej používají zejména jako posilující lék pro játra. Nedávno však bylo povoleno užívání ostropestřce i pro zvířata, a to zejména proto, že benefity silymarínu pro člověka mohou být stejně přínosné právě i pro zvířátka. Užívat ho tak mohou pejsci, kočky, koně, kozy či hlodavci na celou řadu problémů. Ostropestřec totiž dokáže pomoci při:

-        Poškození jater a ledvin

-        Zánětu jater (hepatitidě)

-        Žloutence

-        Leptospiróze

-        Zotavování se z parvoviru

Chraňte játra svého pejska pomocí ostropestřce

Řada studií dokazuje, že extrakt z ostropestřce může pomoct předcházet nejrůznějším poškození jater, nebo je dokáže dokonce léčit.

Zaprvé je to díky tomu, že ostropestřec je velmi silný antioxidant. A antioxidanty naše tělo chrání před chemikáliemi zvanými volné radikály.

Vystavování se toxinům zvyšuje hladinu volných radikálů v našem těle. Volné radikály pak dokáží poničit naše životně důležité buňky. Tomuto jevu se říká oxidace a může vést k celé řadě problémů, mezi které patří:

-        Rakovina

-        Srdeční potíže

-        Artritida

Ostropestřec nás před nebezpečnou oxidací chrání.

Zadruhé, i když asi na různé prášky nepohlížíme úplně jako na toxiny, mnoho léků dokáže játra silně poškodit, když jsou brány po dlouhou dobu ve velkých dávkách. Podle výzkumů však ostropestřec dokáže snižovat negativní vliv medikamentů na játra.

Pokud jste pro svého pejska nějaké léky dostali a bojíte se negativních důsledků chemikálií usazujících se v jeho těle, ostropestřec vám pomůže tyto obavy jednou pro vždy hodit za hlavu.

Zatřetí je důležité si uvědomit, že pokud jsou játra vašeho čtyřnohého kamaráda oslabeny, nedokážou toxiny v těle odbourávat.

Aby tělo mohlo bojovat proti alergenům, produkuje hormon histamin. Když ale histamin svou práci dokoná, přichází na řadu játra, která jej likvidují. Pokud jsou ale oslabená a zacpaná toxiny, tuto práci nezvládnou. Histamin se tak v těle začne usazovat, což naopak vede k většímu množství alergických reakcí.

Alergie a játra

Játra zpracovávají toxiny. Když to ale nezvládají, začnou je ukládat. Tím však v těle dojde k produkci histaminu, aby se játra před toxiny sama uchránila. Když se pak dostaneme do kontaktu s nějakým alergenem, mozek vyšle v sebeobraně žádost o vyslání histaminů a játra na to reagují. Jenže játra jich vyšlou příliš mnoho, což má za následek alergickou reakci – smrkání, astma atd. Když jsou však játra čistá, snižuje se i šance na výskyt alergických reakcí.

4 další způsoby využití ostropestřce

Ostropestřec ale nepomáhá jen při problémech s játry. V realitě má mnoho dalších způsobů využití. Pojďme si některé představit.

1)     Nemoci ledvin

-        Pokud ledviny vašeho pejska napadla nějaká infekce, ostropestřec může pomoct snížit dobu, kterou bude váš kamarád potřebovat k uzdravení.

2)     Zánět slinivky břišní

-        Zatímco u koček je zánět slinivky poměrně vzácným jevem, u psů je docela běžný. Ostropestřec naštěstí dokáže ulevit od příznaků této nepříjemné choroby.

3)     Rakovina

-        Ostropestřec dokonce dokáže pomoct snížit vliv rakoviny na tělo vašeho domácího mazlíčka. Přestože zatím neproběhlo velké množství studií, existuje dostatek důkazů na to, že ostropestřec pomáhá předcházet rakovině u domácích mazlíčků.

4)     Cukrovka

-        Pejsci s cukrovou, kteří dostávají alespoň jedenkrát týdně dávku ostropestřce, potřebují méně inzulínu, než by vyžadovali bez něj.

Očividně má tedy ostropestřec celu řadu přínosů napříč celým pejskovým tělem.Přínos polyfenolů

 Kromě výše zmíněného obsahují jablíčka i polyfenoly – mikroživiny, které fungují jako prevence před různými druhy degenerativních poruch, jako je třeba rakovina.

·       Podobně jako jiné antioxidanty, i polyfenoly dokážou tlumit chronické záněty, podporovat klid ve střevech a detoxikovat játra.

·       Ve 100 g čerstvých jablek se nachází zhruba 200 až 300 mg polyfenolů.

Ostropestřec není doplněk stravy

Ostropestřec by se ale rozhodně neměl používat jen tak k prevenci. Vždy byste jej měli užívat na vyčištění jater po vystavení se toxinům nebo jako lék při poškození orgánu.

Ostropestřec totiž povzbuzuje vznik nových jaterních buněk, aby nahradily ty mrtvé nebo umírající. Zároveň pomáhá chránit játra před toxiny, které by mohly způsobit další škody.

Pamatujte si ale, že žádné léčivé bylinky byste neměli užívat delší dobu. Vždy je tedy používejte jen k léčení daného problému.

Podle většiny veterinářů by ostropestřec měl být podáván po dobu 3 až maximálně 6 týdnů s 1 až 3týdenní pauzou. Zároveň byste jej neměli podávat těhotným a kojícím zvířátkům. Výzkum v této oblasti je totiž stále jen velmi omezený.

Ostropestřec je k dostání ve většině obchodů se zdravou výživou, nebo dokonce v obyčejných supermarketech. Většinou se prodává ve formě tabletek, kapslí nebo oleje.

Jak svému pejskovi ostropestřec podávat 

Doporučený podíl silymarínu ve výtažku z ostropestřce je 70-80 %. Každý produkt by na sobě však měl mít etiketu, na které je podíl silymarínu uveden.

Při dávání oleje svému pejskovi byste měli začít na dávkách okolo ¼ čajové lžičky na každých 9 kg váhy. Během užívání byste svému chlupáčovi měli dávat 2-4 takové dávky denně.

Prášek byste svému mazlíčkovi měli dávat 2-3krát denně, přičemž jedna dávka by měla obsahovat asi 4-10 mg silymarínu na 1 kg váhy pejska.

Pokaždé však pozorně čtěte příbalové letáky či balení a dávkování raději konzultujte se svým veterinářem. Když ale budete svému pejskovi dopřávat ostropestřec správně, může to jeho zdraví prospět opravdu významným způsobem.

Zdroj: https://www.dogsnaturallymagazine.com/milk-thistle-for-your-dog/


Previous
Previous

Může pes med?

Next
Next

Může pes jablka?