Mrazem sušené jídlo pro psy: Výhody i nevýhody
Mrazem sušené pamlsky jsou jedním z nejrychleji rostoucích segmentů na trhu s krmivem pro mazlíčky. Podle výzkumu společnosti Zion Market Research měla v roce 2018 světová poptávka po takovýchto produktech hodnotu 277 milionů dolarů. Do roku 2025 by se pak měla téměř zdvojnásobit.
V porovnání s celkovým trhem s krmením a potřebami pro domácí mazlíčky jde jen o kapku v moři. Ten měl totiž podle magazínu Fortune Business Insights v roce 2020 hodnotu přes 207 miliard dolarů. Čím dál tím více společností se ale začíná k trendu mrazem sušených pamlsků přidávat.
Sušení mrazem není úplně levná činnost. Tak proč je po něm taková poptávka? Pojďme se tomu podívat na zoubek.
Co je to sušení mrazem?
Sušení mrazem neboli lyofilizace není jen výdobytek moderní doby. Ve skutečnosti tuto „technologii“ využívali již starověcí Inkové v Peru. Své výpěstky ukládali vysoko v Andách, kde se z jídla díky vysoké nadmořské výšce a nízké teplotě vypařovala zmrzlá voda.
Během druhé světové války pomáhalo sušení mrazem k uchovávání krevní plazmy a penicilinu. Produkce lyofilizovaných mrazem pak začala s kávou v roce 1938.
Jak probíhá sušení mrazem?
Při sušení mrazem dochází k odstraňování vlhkosti z jídla v lyofilizátoru. Ten k tomu používá velmi nízké teploty. Ve skutečnosti tak jde vlastně spíše o vakuování než o sušení.
Nejprve se jídlo zmrazí, čímž se voda v něm obsažená přemění na led. Poté se ve vakuační komoře, při správné kombinaci mrazu a tlaku, změní led přímo na páru, přičemž se úplně vynechá kapalná fáze. Tento jev se nazývá sublimace. Pára pak kondenzuje na mrazící cívku, kde se z ní následně stane pevný led.
Díky tomuto procesu se sice z jídla odstraní vlhkost, ale jeho struktura zůstane nedotčená. Jednoduše řečeno, takto vysušené jídlo je stále syrové, ale má jednou velkou výhodu. Neobsahuje už téměř žádnou vodu. Většina mrazem sušených pamlsků pro psy obsahuje maximálně 5-7% vlhkost. To je velký rozdíl v porovnání se 70 nebo více % vlhkosti v syrovém mraženém jídlo.
Když je pak takto připravený pokrm v zalepeném balení, vydrží v něm roky bez jakéhokoliv zkažení. Sušení mrazem zvyšuje trvanlivost potravin. Mikroorganismy totiž k přežití potřebují vodu.
Ještě důležitější ale je, že při sušení mrazem nedochází k téměř žádné ztrátě živin. Takže si dané jídlo zachovává všechny své důležité vlastnosti.
Nezaměňujte ale sušení mrazem s ostatními typy sušení. Lyofilizace je oproti klasickému sušení nebo dehydrataci velmi odlišná.
Dehydratované a sušené krmení pro psy
Největší rozdíl mezi sušením mrazem a jinými výše zmíněnými typy sušení je, že při lyofilizaci jídlo zůstává stále syrové. To se o klasickém sušení vzduchem nebo dehydrataci říct nedá. Sušení mrazem možná na první poslech zní podobně jako sušení vzduchem, bubnové sušení nebo dehydratace. Mezi všemi těmito způsoby jsou ale velké rozdíly.
Sušící technologie, které nevyužívají mráz, mají podobný princip odstraňování vlhkosti z jídla. Všechny (krom lyofilizace) k tomu však potřebují teplo. Producenti uvádějí, že jejich jídlo není žádným způsobem propečené, protože při sušení využívají nízké teploty. Ve skutečnosti však při klasickém sušení k částečné tepelné úpravě potravin dochází, čímž se zároveň vytrácejí i živiny.
Většina společností je velmi opatrná v tom, aby svým zákazníkům neprozrazovala, jaké teploty při sušení využívají. Chtějí, abychom nabyli pocitu, že jsou jejich výrobky syrové. Většinou se však k sušení vzduchem nebo dehydrataci využívají teploty mezi 60 a 80 °C. To znamená, že tato upravené jídlo syrové není. Při teplotě 80 °C můžete například bez problémů pomalu propéct silný vepřový steak.
Tip: Dehydratované krmivo je stále mnohem lepší než běžné granule. Je méně upravené a zpracovává se při nižších teplotách, díky čemuž dochází k menší ztrátě živin. Pokud si pro svého pejska nemůžete dovolit mrazem sušené potraviny, dehydratované nebo vzduchem sušené krmení je stále dobrá volba.
Pojďme se tedy podívat na další přínosy lyofilizovaných potravin pro vašeho pejska.
Výhody a nevýhody potravin sušených mrazem
Mrazem sušené krmení má dvě hlavní výhody, které jsme si představili – zůstává syrové a udržuje si všechny potřebné živiny. Jaké jsou další důvody, proč jsou lyofilizované potraviny pro vašeho čtyřnohého kamaráda tak přínosné?
Dlouhá trvanlivost
Potraviny sušené mrazem většinou vydrží ve špajzu bez zkažení alespoň rok, některé třeba až pět. Při nákupu se však určitě podívejte na uvedenou minimální trvanlivost. Jakmile pak jednou balení rozděláte a pustíte dovnitř vzduch, je často potřeba jídlo spotřebovat během měsíce. Někteří výrobci doporučují své potraviny po otevření znovu zamrazit.
Praktičnost
Díky delší trvanlivosti mimo mrazák jsou mrazem sušené potraviny stejně pohodlné na skladování jako klasické granule – stačí je nabrat a servírovat. Když pak se svým pejskem někam vycestujete, je mnohem jednoduší s sebou vzít jen pytlík mrazem sušených pamlsků než se snažit do auta nacpat mrazák, aby se vám během cesty syrové mražené jídlo pro pejska nezkazilo.
Lyofilizované potraviny oceníte i při balení na výlet, protože jsou lehké a skladné. Klidně svému pejskovi pořiďte baťůžek a nechte ho nést si své vlastní zásoby. Zároveň je mnohem jednodušší si sušené potraviny objednat online. Pro klasické syrové maso většinou musíte jít do obchodu, nebo zaplatit drahou dopravu, která zajistí, aby se během cesty k vám jídlo nezkazilo.
Lepší výživa
Existuje mnoho důvodů, proč mrazem sušené syrové potraviny obsahují více živin než jiná krmiva (kromě těch mražených syrových).
Živiny se při sušení nevytracují
Jak jsme již zmínili výše, většina živin v potravinách není po sušení mrazem nijak dotčené. Udržují si své bílkoviny, aminokyseliny i ostatní živiny.
Další důležité složky, jako jsou enzymy, tuky a probiotika si taktéž udržují svou kvalitu. To se hodí, protože některé lyofilizované potraviny obsahují ještě přidané tuky nebo probiotika. Asi by jinak nemělo cenu za tyto složky připlácet, kdyby sušení mrazem nepřežily.
Jedna živina, která se při sušení mrazem z potravin vytrácí je vitamín C. To ale není nic, kvůli čemu byste se museli nějak zvlášť strachovat. Psi si totiž tvoří svůj vlastní vitamín C, takže se většinou ani v krmivech pro psy nenachází. Pejsci však produkují méně vitamínu C, když jsou nemocní, podvyživení nebo ve stresu. Mezi znaky nedostatku vitamínu C patří například krvácení dásní, průjem, ztráta zubů nebo bolest kloubů. Pokud však svému čtyřnohému kamarádovi chcete nějaký ten vitamín C dodat, určitě nepoužívejte kyselinu askorbovou. Ta je totiž syntetická a těžko vstřebatelná. Raději mu dopřejte nějaké přírodní doplňky stravy, nebo mu do jídelníčku přidejte zeleninu a ovoce bohaté na vitamín C, jako jsou třeba různé bobule, červená paprika, brokolice nebo špenát.
Kostní moučka
Kostní moučka je pro vašeho mazlíčka velmi důležitá, protože slouží jako skvělý zdroj vápníku a jiných minerálů. Lepší potraviny sušené mrazem v sobě kostní moučku obsahují. Do méně kvalitních jsou místo ní většinou přidávané různé syntetické minerály.
Škrob není potřeba
Škrob v lyofilizovaných potravinách nenajdete. Živočišné potraviny sušené mrazem většinou obsahují pouze maso z kostí, maso z orgánů, kostní moučku a oleje omega-3 mastných kyselin.
Buďte ale na pozoru. I přesto totiž existuje spousta lyofilizovaných výrobků, do kterých se škrob stejně přidává. Většinou jde o levnější produkty. Takovým se však snažte vyhnout, protože škrob váš pejsek opravdu nepotřebuje (možná to je i jeden z důvodů, proč omezujete granule).
Pro tip: Když už jsme u těch škrobů…mnoho dehydratovaných a vzduchem sušených krmiv obsahuje různé druhy obilnin, luštěnin a dalších škrobů. I kvůli tomu jsou lyofilizované potraviny pro vašeho pejska mnohem lepší.
Mrazem sušené jídlo je „přírodní“
Sušení mrazem na rozdíl od vaření neznehodnocuje živiny v jídle. Stejně, jako nemůžete „odsmažit“ vajíčko, nemůžete ani „odvařit“ jídlo vašeho pejska. Jakákoliv tepelná úprava znehodnocuje bílkoviny. Mrazem sušené jídlo je naproti tomu stejně „přírodní“ jako čerstvé mražené maso. Lyofilizace neničí bakterie (ani špatné, ani dobré) a enzymy, takže takto upravené pokrmy nejsou „neživé“ jako třeba obyčejné granule.
To je pro vašeho pejska velmi přínosné. Zároveň to ale znamená, že o to víc musíte myslet na základní hygienické zvyky, jako je pravidelné čištění povrchů a mytí rukou.
Furt je potřeba myslet na to, že mezi sušením mrazem a sušením vzduchem nebo dehydratací existuje obrovský rozdíl. Při posledních dvou zmíněných dochází k tepelné úpravě jídla, při níž například umírají patogeny. No jo, tak jak si můžeme být jistí, že jsou mrazem sušené potraviny pro naše pejsky bezpečné?
Jsou mrazem sušené potraviny bezpečné?
Stejně jako při výběru čerstvých mražených jídel pro svého čtyřnohého kamaráda, si dejte i při nákupu mrazem sušených potravin, aby byly co nejvyšší kvality a obsahovaly jen potřebné ingredience. Díky tomu se nebudete muset žádných nebezpečných bakterií bát.
Pejsci tolerují bakterie mnohem lépe než lidé. V jejich trávícím traktu je kyselé prostředí, takže většina bakterií, které u lidí mohou způsobovat nemoci, psy nijak neovlivní. Vzpomeňte si jen na to, co všechno váš pejsek olizuje a polyká při běžných procházkách.
Přesto ale někteří producenti při výrobě svých čerstvých i mrazem sušených krmiv využívají vysokotlakou pasteraci.
Při vysokotlaké pasterizaci dochází k vyvinutí obrovského tlaku na potraviny, při čemž se eliminují patogeny. Vysokotlaká pasterizace jídlo nijak tepelně neupravuje a podle studií při ní dochází jen k velmi omezenému úbytku živin. Některé společnosti zase neposílají své potraviny do prodeje, dokud neprovedou úspěšný individuální bezpečnostní test každé dávky.
Mrazem sušené potraviny mohou pomoct k přechodu na čerstvé
Lyofilizované krmení může být dobrým mezikrokem k přechodu na krmení svého pejska čerstvou potravou.
Psi mohou být závislí na granulích. Možná už jste místo nich zkoušeli svému čtyřnohému kamarádovi dávat čerstvou stravu, ale místo toho, aby se do ní pustil, na vás hodil znechucený pohled a odešel. Některé mrazem sušené potraviny jsou podobně křupavé jako granule – akorát neobsahují škrob a nekvalitní ingredience.
Zkuste tedy svému čtyřnohému kamarádovi koupit nějaké chroupavé mrazem sušené pamlsky a uvidíte, co na ně řekne. Když mu zachutnají, můžete pomalu začít přechod na jídelníček z čerstvých a syrových potravin.
Očividně má tedy sušení mrazem celou řadu výhod. Takže si možná říkáte, v čem je háček?
Nevýhody mrazem sušených potravin
V podstatě je jen jediná – cena. Ptáte se, proč jsou tak drahé? Samozřejmě, že vybavení k lyofilizaci je drahé. Stejně tak nákladné je ale i samotné sušení mrazem.
Jde o náročný a zdlouhavý proces. A je jedním z hlavních důvodů, proč jsou lyofilizované produkty tak drahé. Sušení mrazem je pomalá metoda, která se prostě nedá uspíšit. Jedna dávka se musí sušit mrazem zhruba 2 dny. Když se tento proces urychlí, může v jídle část vlhkosti zůstat.
Platíte ovšem i za dlouhou trvanlivost a pohodlnost užívání. Koupit lyofilizované potraviny online je jednoduché a doprava je levná, nebo dokonce zdarma. Když si chcete koupit čerstvé mražené potraviny, musíte si udělat výlet do obchodu, nebo zaplatit vysokou částku za speciální způsob dopravy.
Ceny mrazem sušeného krmení se mohou lišit, ale většinou se pohybují mezi 400-600 Kč (můžete opravit, nemám v tom moc přehled) za čtvrtkilového balení. To je ale poměrně malý sáček. Při nákupu větších balení samozřejmě (jako u všeho jiného) ušetříte.
Když jídlo znovu rehydratujete, bude cena zhruba srovnatelná se syrovým masem. Samozřejmě však jde o mnohem dražší variantu, než jsou různé granule nebo konzervy. Vysoce kvalitní mrazem sušené výrobky ale vašemu pejskovi nabízí ten nejlepší přísun živin bez jakýchkoliv náhražek či potenciálně škodlivých ingrediencí.
Stejně jako u ostatních čerstvých produktů můžete ušetřit za účty veterináře tím, že svému pejskovi dopřejete nejkvalitnější lyofilizovanou stravu podporující jeho zdraví.
Zdroj: https://www.dogsnaturallymagazine.com/freeze-dried-dog-food-the-pros-and-cons/