Může pes pomeranč?

mohou psi pomeranc

Psi mohou jíst pomeranče. Získají z nich ale něco? Pomeranče jsou plné vitamínu C, což je pro lidi velkou výhodou. Pro psy už tak ne.

Pejsic si, na rozdíl od lidí, vytváří vlastní vitamín C, takže už ho nepotřebují dostávat v jídle. Občas ale pejskům nějaký ten extra vitamín C může prospět.

V následujících řádcích se podíváme na to, proč tomu tak je. Zároveň ale i zmíníme, na co byste si měli dát pozor před servírováním pomeranče a jiných citrusů svému pejskovi.

3 výhody vitamínu C

Vitamín C má mnoho funkcí a je potřeba pro:

1)     Zdravý růst a obnovu tkání

2)     Tvorbu vápníku a železa

3)     Posílení imunitního systému

4)     Fungování nadledvinek

Zdravý pejsek většinou nepotřebuje extra přísun vitamínu C z jídla. Někdy se ale může trochu vitamínu C navíc hodit. Proč?

Bojuje s volnými radikály

Vitamín C je antioxidant. Podporuje pejskův imunitní systém tím, že loví volné radikály.

Volné radikály jsou nestabilní molekuly s nespárovanými elektrony. Aby se opravily, kradou elektrony od ostatních (funkčních) molekul. Tím vznikají další volné radikály, které ničí buňky, DNA a bílkoviny.

Poškození buněk může mít za následek předčasné stárnutí nebo chronické zdravotní problémy jako například:

1)     Rakovinu

2)     Záněty

3)     Autoimunitní poruchy

4)     Artritidu

5)     Problémy se srdcem

6)     Šedý zákal

Některé volné radikály vznikají jako přirozený vedlejší produkt metabolismu. To je naprosto v pořádku. Váš pejsek totiž nějakou zdravou úroveň volných radikálů potřebuje. Nadměrné množství volných radikálů už je ale problém, který vzniká kvůli toxinům z:

1)     Pasivního kouření

2)     Pesticidů

3)     Znečištěného vzduchu či vody

4)     Frekvencí mobilních telefonů

5)     Zpracovaných potravin

Aby si pejsek udržel jen zdravé množství volných radikálů ve svém těle, potřebuje právě antioxidanty.

Antioxidanty stabilizují volné radikály, díky čemuž už neútočí na zdravé buňky. Tím se zastavuje řetězová reakce vedoucí k chronickým onemocněním.

Čtěte také: Máte bezpečné vybavení pro psa do auta?Podcenění bezpečnosti při převážení pejska v autě se může vymstít. Nedělejte stejnou chybu i vy

Pomáhá kontrolovat alergické reakce

Tělo vašeho psa je plné žírných buněk, které fungují jako první linie při obraně imunitního systému vašeho psa.

Když žírné buňky vidí nějakého vetřelce, vyšlou chemické mediátory:

1)     Cytokiny

2)     Histamin

3)     Granulocyty

4)     Leukotrieny

5)     Heparin

Díky tomu dokáže tělo vašeho pejska samo zahojit poranění a infekce, které zapříčinily imunitní reakci.

Pokud má váš chlupáč alergii, je ale jeho tělo citlivé vůči určitým látkám a předmětů, například pylu, nějakému jídlu nebo trávě. Kvůli tomu je považuje za vetřelce a snaží se je zničit, takže žírné buňky vyšlou své chemikálie.

Vitamín C má protialergické účinky, protože funkci žírných buněk stabilizuje. Díky tomu se snižuje riziko, že tyto chemikálie zbytečně uvolní a spustí nechtěnou alergickou reakci.

Uklidňuje při stresu

Když je váš pejsek pod emočním nebo fyzickým tlakem začne jeho tělo přesměrovávat spoustu různých zdrojů, jako například zinek nebo vitamíny C a B5, k posílení stresových hormonů.

Když jsou tyto živiny poslány ke zvládání stresu, už jich mnoho nezbývá pro ostatní procesy. A to je důvod, kdy se pejskovi může nějaký ten extra vitamín C hodit – aby si zachoval silný imunitní systém.

Mezi časté příčiny stresu u psů patří:

1)     Nadměrné cvičení

2)     Neznámé prostředí

3)     Cestování

4)     Očkování

5)     Léky

6)     Špatná výživa nebo změna stravy

7)     Nové zvyky

8)     Stěhování

9)     Hlasité zvuky  

Pokud se vám zdá, že je váš pejsek více vystresovaný než obvykle, můžete mu nějaký ten extra vitamín C dodat. Když na to přijde, je rozhodně lepší mu ho dát ve formě jídla než jako prášek. Většina vitamínu C, který je k zakoupení v běžných zdravých výživách, totiž pochází z kyseliny askorbové. To znamená, že je syntetický a vyrábí se v laboratoři.

Některé značky však získávají vitamín C z celých potravin. Když už se tedy rozhodnete dávat svému pejskovi vitamín C přímo jako doplněk stravy, dejte přednost takovýmto výrobkům.

Pomeranče jsou ale skvělým způsobem, jak můžete svému čtyřnohému parťákovi dopřát nějaký ten vitamín C ve své nejpřírodnější formě.

Jak svému pejskovi bezpečně dávat pomeranče

Pomeranče jsou pro pejsky bezpečné. Předtím, než je ale začnete krájet tomu svému, je potřeba zvážit tyto 3 věci.

Pomeranče jsou sladký pamlsek

Pomeranče obsahují spoustu přírodních cukrů a zároveň jsou velmi kyselé. To znamená, že když jich váš pejsek sní příliš mnoho, může ho snadno rozbolet žaludek.

Začněte tedy zvolna. Nejprve mu zkuste dát jen malý kousek pomeranče a sledujte, jak zareaguje. Když to zvládne dobře, můžete mu dát příště trochu víc. Určitě si ale určete nějaký strop a pohlížejte na pomeranč jen jako na příležitostný pamlsek. Pro velkého psa jsou už dva měsíčky poměrně dost.

Semínka a slupka mohou způsobit potíže

Semínka i slupky pomeranče mohou ucpat zažívací trakt. Takže se jim při servírování pomeranče pro svého pejska rozhodně vyhněte.

Pokud ale váš pejsek přeci jen nějaké omylem sní, snažte se vypozorovat případné příznaky střevní neprůchodnosti. Mezi ty patří:

1)     Ztráta chuti

2)     Zvracení

3)     Průjem

4)     Pomalé reakce

5)     Lepkavé dásně způsobené dehydratací

6)     Příliš citlivé břicho při doteku

7)     Nadýmání

Někteří pejsci by pomeranč jíst neměli

Pokud je váš pejsek diabetik nebo trpí nadváhou, raději mu pomeranče nedávejte. Mají totiž střední až vysoký obsah cukru. To by mohlo způsobit vysoký nárust hladiny cukru v krvi u psů s cukrovkou nebo zbytečný příjem kalorií pro pejsky s nadváhou.

Co se týče štěňat, tak i ty mohou jíst pomeranč. Jejich žaludek je ale ještě citlivější než u dospělých psů, tudíž je potřeba být opravdu opatrný s tím, jakou várku mu dáváte. Nebo můžete raději zvolit nějaký jiný přírodní pamlsek.

Takže tedy může pes jíst pomeranč?

Ano, pejsci mohou jíst pomeranče – stejně jako další citrusy jako třeba mandarinky, klementinky, citrony, limetky nebo grapefruity. Jestli je budou jíst, je věc druhá.

Některým pejskům citrusy nechutnají. Pokud tedy tomu svému nějaký kousek dáte a on o něj nejeví příliš zájem, nevěště hlavu. Naštěstí existuje celá řada dalších zdravých dobrot, které mu mohou chutnat více.

reklama
Previous
Previous

Může pes okurku?

Next
Next

Mohou psi avokádo?