Může pes okurku?

Jako milující páníček nejspíš hledáte jakoukoliv možnost, jak svému pejskovi dopřát zdravou svačinku. Ovoce a zelenina jako třeba borůvky nebo dýně je skvělou volbou. Jak je na tom ale okurka?

Okurka může být pro vašeho pejska osvěžující svačinka se spoustu zajímavých benefitů. Toto zelené ovoce (ano, okurka je opravdu z botanického hlediska ovoce) je skvělý zdroj antioxidantů, protizánětlivých látek a dalších přínosných živin.

V tomto článku si představíme hned pět hlavních přínosů okurek. Zároveň vám dáme nějaké tipy na to, jak tuto zdravou svačinku svému čtyřnohému parťákovi podávat.

Obsah antioxidantů

Okurka obsahuje flavonoidy – přírodní antioxidanty nacházející se v jídle. Konkrétně osahuje tyto flavanoidy:

1)     Apigenin

2)     Kvercetin

3)     Kaempferol

4)     Fisetin

Každý pejsek potřebuje antioxidanty k tomu, aby dokázal kontrolovat volné radikály ve svém těle. Volné radikály jsou poškozené buňky. Ty vznikají přirozeně jako vedlejší produkt pejskova metabolismu nebo se do těla dostávají skrz toxiny, pesticidy, prášky či znečištěný vzduch.

Volné radikály jsou škodlivé, protože kradou části jiných (funkčních) buněk, aby se opravily, čímž mohou tyto zdravé buňky, nebo dokonce pejskovo DNA, poškodit. Tomuto procesu se říká oxidační stres.

Oxidační stres zrychluje proces stárnutí a zapříčiňuje celou řadu chronických degenerativních poruch, jako jsou například:

1)     Onemocnění kloubů

2)     Onemocnění ledvin

3)     Rakovina

Antioxidanty pomáhají tyto volné radikály v těle kontrolovat. Tím vašeho chlupáče chrání před zmíněným oxidačním stresem. To znamená, že flavonoidy v okurkách zpomalují stárnutí vašeho pejska a pomáhají předcházet degenerativním poruchám.

Čtěte také: Jaká jsou antiparazitika pro psy?

Protizánětlivé vlastnosti

Jeden ze zmíněných flavonoidů, fisetin, má i skvělé protizánětlivé účinky. Fisetin zpomaluje aktivitu cyklooxygenázy 2 (COX-2). To je enzym, který podporuje bolest a záněty. Některé léky se prodávají přímo jako inhibitory COX – skvěle vám proti němu může pomoct ale i běžná okurka.

Protizánětlivé účinky fisetinu vám zároveň mohou pomoct při boji s neurodegenerativními poruchami, jako je například Alzheimerova či Parkinsonova choroba.

Hydratace

Tohle možná není to první, co vás u okurky napadne. Je ale výborná zelenina, která pomáhá vašeho pejska udržovat hydratovaného.

Okurky se skládají z 95 % z vody. To z nich dělá ideální pamlsek do horkých letních dnů. Může to být i způsob jak přidat trochu více vody do jídelníčku vašeho čtyřnohého kolegy. Zejména pokud nepije tolik vody, kolik by měl.

Pro tip: Pokud vašemu pejskovi okurka chutná, můžete mu přidat trochu nakrájené okurky do misky s vodou. To ho povzbudí, aby pil více, a zároveň poskytne zdravou svačinku.

Málo kalorií

Jednou z mnoha skvělých věcích na okurce je, že je nízkokalorická. Díky tomu kvůli ní váš pejsek neztloustne – naopak je pro něj zdravá. Existují dokonce studie, které naznačují, že okurka dokáže pomoct při hubnutí. To je zapříčiněno zejména jejím vysokým obsahem vody.

Prevence před rakovinou

Okurky obsahují polyfenoly (mikroživiny nacházející se v rostlinách) zvané lignany, včetně pinoresinolu, lariciresinolu a secoisolariciresinolu. Tyto lignany snižují riziko rakoviny.

Přestože výzkumy stále probíhají, lignany mohou pomáhat chránit vašeho pejska před rakovinou díky spolupráci s bakteriemi zažívacího traktu. Ty mohou přeměňovat lignany na složky pomáhající snižovat riziko rakovin založených na estrogenu, jako je například:

1)     Rakovina vaječníků

2)     Rakovina prsu

3)     Karcinom endometria

4)     Rakovina prostaty

Okurky zároveň obsahují kukurbitacin B, který může blokovat signální dráhy rakoviny. Ty rakovina využívá k proliferaci a přežití buněk.

Kromě toho, že enzymy COX-2 podporují vznik zánětů, pomáhají i růstu rakoviny. Zároveň zapříčiňují rezistenci vůči konvenčním způsobům léčby rakoviny. Jak jsme zmínili již výše, fistin těmto enzymům v takových zákeřnostech zabraňuje. V tomto případě tedy může fistin pomoct snížit riziko rakoviny.

Jak krmit psa okurkami?

Když už jsme si řekli všechny důvody, proč by váš pejsek měl jíst okurku, je čas se podívat na to, jak mu můžete tento pokrm servírovat.

Ze začátku byste měli hledat hlavně čistě organické okurky. Díky tomu se vyhnete nebezpečným chemikáliím a toxinům, které jsou často používány při pěstování neorganických potravin. Zároveň díky tomu uniknete vosku, který se používá při balení neorganických okurek pro transport.

Před podáváním okurku nakrájejte na malé kousky. Tím se vyhnete riziku udušení. Slupku ale rozhodně nesundávejte. Většina živin a dalších benefitů okurky se totiž nachází právě v ní. Pokud kupujete pouze organické okurky, je slupka pro vašeho pejska naprosto bezpečná.

Při krmení pejska okurkou je potřeba být ale obezřetný stále. Příliš mnoho okurky může totiž vašemu čtyřnohému chlupáči zapříčinit alergické reakce nebo problémy s trávením. Abyste těmto potížím předešli, začněte s integrací okurky do jeho jídelníčku pozvolna.

Okurky jsou skvělou svačinkou

Svačinky v podobě okurky nemají téměř žádné mínusy. Poskytují antioxidanty a pomáhají v prevenci proti zánětům. Jsou tvořené z 95 % z vody, takže vašeho pejska hydratují a zároveň jsou nízkokalorické. Tudíž jsou výbornou svačinkou do jakékoliv doby.

Okurky navíc obsahují složky, které pomáhají předcházet rakovině, nebo v boji proti ní. Dejte si ale pozor, abyste kupovali jen organické okurky. Díky tomu budou pro vašeho chlupatého kolegu okurkové svačinky skvělou volbou.

P.S. můj Arthur je nejí 😁

reklama
Previous
Previous

7 nejzdravějších druhů mikrozeleniny pro pejsky

Next
Next

Může pes pomeranč?