Mohou psi avokádo?
Avokádo je v současné době velmi populární zdravou potravinou. Avokádové toasty, avokádové hranolky nebo guacamole – avokádo je prostě všude. A když my lidé najdeme nějaké jídlo, které nám chutná, naši pejsci jsou často po ruce a s nadějí čekají, jestli také dostanou kousek. Je ale dobrý nápad sdílet se svým čtyřnohým kamarádem toto exotické ovoce?
Je avokádo pro psy bezpečné?
Není to tak jednoduché. Odpověď zní ano i ne. Některé části avokáda totiž obsahují fungicidní toxin, který může vašemu pejskovi ublížit, zatímco jiné jsou pro něj bezpečné. O avokádu existuje mnoho různých protichůdných názorů – od toho, že psy zabíjí, po ten, že by ho měli jíst každý den. Pojďme se tedy společně podívat na to, jak je to s avokádem pro psy doopravdy.
Avokádo je zásobárna živin
Lidem mohou avokáda přinést celou řadu zdravotních benefitů. Jsou plná vitamínů a minerálů. Jsou výživově bohatá a mají vysoký obsah vlákniny nebo mononenasycených tuků dobrých pro srdeční zdraví. Naopak neobsahují sůl, cukr ani cholesterol. Podporují vstřebávání vitamínů A, D, K i E. Díky tomu, že mají krémovou konzistenci, jsou skvělým prvním jídlem pro děti.
Avokáda obsahují:
1) Mononenasycené tuky
2) Polynenasycené tuky
3) Vlákninu
4) Kyselinu panthotenovou
5) Foláty
6) Vitamin K
7) Vitamin B6
8) Vitamin C
9) Vitamin E
10) Měď
11) Riboflavin
12) Draslík
13) Niacin
14) Thiamin
15) Železo
16) Karotenoid lutein + zeaxanthin
17) Mangan
18) Hořčík
Navíc jsou plná antioxidantů, které pomáhají chránit pejskovo tělo před volnými radikály.
Pravda o avokádu pro psy
Je v pořádku se svým chlupatým kamarádem o některé části avokáda podělit, rozhodně ne ale o celé. Pojďme si to tedy rozebrat.
Mohou psi jít avokádovou slupku nebo pecku?
Ne, psi by slupku ani pecku avokáda jíst neměli. Avokádové slupky totiž obsahují persin, což je přírodní fungicid. Persin může být pro pejsky škodlivý a ve vyšších koncentracích se nachází právě v listech i pecce avokáda. Ta navíc představuje nebezpečí, protože může způsobit ucpání jícnu nebo střev.
Persin v avokádu
Množství persinu v avokádu se v každé jeho části liší. Nejvyšší koncentrace se nacházejí v listech a poté ve slupce. Dužina avokáda však obsahuje pouze nízké množství persinu, tudíž je pro většinu psů bezpečná.
Některým pejskům persin nic moc nedělá. Třeba takovým, kteří jsou schopni ukrást avokádu z kuchyňské linky, celé ho sníst a nic se jim nestane. Někteří pejsci jsou ale vůči němu citlivější. Protože ale nikdy nevíte, kolik persinu váš pejsek zvládne tolerovat, je lepší se slupkám a peckám avokáda vyhnout úplně.
Raději tedy dejte pozor na to, aby byly pecky a slupky avokáda před pejskem bezpečně schované. Pokud je záludný, rád čmuchá a dostane se i do koše, ujistěte se, že je mimo dosah. Případně investujte do koše odolného proti psům. A pokud necháváte avokádo dozrávat na kuchyňské lince, dejte ho vysoko mimo dosah psa, nebo rovnou do zavřené skříňky.
Co dělat, když váš pejsek sní pecku nebo slupku avokáda?
Pokud máte podezření, že váš pejsek snědl nějakou z nezdravých částí avokáda, pozorně ho sledujte a kdybyste si všimli nějakých znaků otravy, navštivte veterináře.
Jaké jsou znaky otravy avokádem?
Mezi běžné příznaky otravy avokádem patří:
1) Podrážděný žaludek
2) Zvracení nebo průjem
3) Zácpa nebo jiný problém se stolicí
4) Bolest břicha
Pokud si těchto příznaků všimnete, nebo víte, že váš pejsek nějakou slupku či pecku od avokáda snědl, je dobré zavolat o radu svému veterináři. Pokud spolkl celou pecku, možná bude potřeba ambulantní operaci střev kvůli zprůchodnění střev.
Mohou psi jíst avokádovou dužinu?
Pro většinu pejsků je dužina avokáda bezpečná – ale v určité míře. V dužině se nenachází tolik persinu, takže to pro pejska může být skvělá zaplňující svačinka s několika zdravotními benefity. Avokádový olej dokonce neobsahuje žádný persin, tudíž ho můžete použít k vaření jídla pro svého pejska.
Přínosy avokáda pro pejsky
Avokádo vašemu pejskovi poskytuje všechny výše zmíněné živiny, které z avokáda dělají skvělou potravinu i pro lidi. Vlastně si jsou i výrobci krmiv pro zvířátka vědomi současného avokádového boomu, takže přidávají samotné avokádo nebo avokádový olej do některých komerčních výrobků, aby vás přesvědčili, že je to či ono krmení pro vašeho pejska dobré.
Pokud váš pes trpí artritidou, avokádo by mohlo pomoci zlepšit jeho pohyblivost. Některé studie prokázaly, že avokádo v avokádově-sójových nezmýdelněných látkách (ASU) dokáže pomoct snížit příznaky artritidy kolen.
Zároveň avokádo může:
1) Zlepšit zdraví kůže
2) Podpořit zdraví srsti
3) Podpořit zdraví očí
4) Zlepšit hojení ran
5) Pomáhat vstřebávat živiny, jako jsou karotenoidy a další vitaminy rozpustné v tucích.
Avokádo tedy rozhodně může být pro vašeho pejska zdravou potravou. Ale jen do určité míry. S avokádem to můžete snadno přehnat, protože je velmi tučné.
Obsahuje však velké množství zdravých tuků. Avokádo obsahuje přibližně 15 % tuků. Téměř 70 % z nich tvoří kyselina olejová – mononenasycená omega-9 mastná kyselina. Mononenasycené tuky snižují riziko srdečních onemocnění a pomáhají kontrolovat hladinu glukózy v krvi. Vysoký obsah tuku je ale zároveň také důvodem, proč byste měli množství avokáda ve stravě svého pejska omezovat.
Tuky by totiž v pejskově jídelníčku neměli tvořit více než 10 % všech živin. Takže pokud mu občas chcete nějaké to avokádo dopřát, dbejte na to, abyste ho zároveň krmili velmi libovým a nikoliv tučným masem. Díky tomu si budete moct dovolit mu dát nějaké to tučné avokádo i se všemi svými prospěšnými vlastnostmi.
Při přehnané konzumaci avokáda je kvůli vysokému obsahu tuku zároveň riziko vzniku zánětu slinivky břišní. Proto buďte velmi opatrní.
Jak krmit pejska avokádem
Kupujte pro svého pejska pouze zralá avokáda. Na rozdíl od většiny ostatních potravin však není nutné dbát na bio původ. Avokáda se totiž umístila na nejvyšší příčce seznamu Clean Fifteen™ environmentální organizace Environmental Working Group, který obsahuje produkty s nejnižším obsahem pesticidů. V roce 2021 byly pesticidy dotčena méně jak 2 % testovaných avokád.
Před servírováním vydlabejte dužinu a zbavte se pecky i slupek. Dužinu pak můžete ještě nakrájet na malé kousky a používat jako pamlsek, nebo po mále přidávat do ostatních pokrmů.
Sledujte pejskovu zpětnou vazbu na avokádo a v případě, že by se dostavilo podráždění žaludku nebo alergická reakce, přestaňte mu ho podávat.
Když to shrneme, tak avokádo vašemu pejskovi může poskytovat řadu dobrých tuků, kyselin a jiných přínosných živin. Je však potřeba se držet malých dávek.