Výhody chia semínek pro psy

Chia se poslední dobou stává u lidí velmi populární superpotravinou – zejména jako základ pro zdravý pudink nebo přídavek do smoothie.

Jak je to ale s chia semínky pro psy? V tomto článku si jejich přínosy pro naše čtyřnohé kamarády představíme. Nejprve se ale pojďme podívat na nějaké základní informace o chia.

Co to jsou chia semínka?

Chia neboli šalvěj hispánská je dnes známá jako zapomenutá plodina. Chia je kvetoucí rostlina pocházející z jižního Mexika a Střední Ameriky, která byla domestikována již v roce 2600 př. n. l. Pěstovali ji Mayové i Aztékové a byla jednou z hlavních potravin jejich jídelníčku. Používala se ale i jako platidlo. Aztéčtí válečníci a běžci se údajně živili pouhou polévkovou lžící semínek chia denně, která jim však poskytovala dostatek energie.

Díky tomu, že chia dokáže podpořit výdrž a energii na dlouhou dobu, byla považována za poměrně magickou. Kvůli své úžasné výživové hodnotě se z ní ve starověkých civilizacích stala posvátná rostlina, která byla používána i při náboženských rituálech a nabízena bohům jako dar.

Chia patří do rodu máty a existují dva různé druhy – bílá chia a černá chia. Chia olej je díky svým zvláčňujícím vlastnostem součástí mnoha různých léčivých mastí. Každé semínko je dostatečně silné, aby zabránilo infekcím a obsahuje zhruba 19-23 % bílkovin (bezlepkových), 34 % oleje a 25 % vlákniny.

Čtěte také: Máte bezpečné vybavení pro psa do auta?Podcenění bezpečnosti při převážení pejska v autě se může vymstít. Nedělejte stejnou chybu i vy

Jsou chia semínka dobrá pro psy?

Chia semínka jsou pro pejsky přínosná v malých dávkách. Nabízejí skvělý zdroj vitamínu B a jsou bohatá na omega mastné kyseliny, antioxidanty nebo minerály, jako je vápník, hořčík či fosfor. Pojďme se tedy podívat na konkrétní přínosy chia semínek pro psy.

Omega mastné kyseliny

Pejsci potřebují omega-3 mastné kyseliny, aby vyvážili omega-6 mastné kyseliny, které se nacházejí ve velkém množství ve většině jejich stravy. Omega-3 mastné kyseliny jsou v těle důležité pro správné fungování:

1)     Imunitního systému

2)     Kůže a srsti

3)     Kloubů

4)     Mozku

5)     Očí

6)     Růstu

Omega-3 navíc pomáhají potlačovat záněty. Chronické záněty jsou viníkem mnoha různých onemocnění, takže je důležité svému pejskovi podávat potraviny s protizánětlivými účinky. Opravdu ale chia benefity omega-3 mastných kyselin nabízí?

Chia je známá jako zdroj omega-3 mastných kyselin. Říká se, že obsahuje třikrát více omega-3 mastných kyselin než losos. Dvě čajové lžičky chia semínek obsahují omega-3 mastné kyseliny a omega-6 mastné kyseliny v poměru 3:1.

Nicméně, je tu jeden háček. Omega-3 v chia semínkách je většinou ve formě kyseliny alfa-linolenové, což zas není úplně nejlepší zdroj omega-3 mastných kyselin.

Kyselina alfa-linolenová (ALA)

ALA patří mezi esenciální mastné kyseliny, což znamená, že si ji váš pejsek nedokáže vytvořit sám, ale musí ji dostávat v krmivu. Chia je skvělým zdrojem ALA (stejně jako další semena, listové rostliny a ořechy). Nachází se také v mase a mléčných výrobcích.

Je tu však problém. Psi dokážou přeměnit ALA na mastné kyseliny s delším řetězcem, které potřebují. Pro tělo to však není jednoduchý proces. Nejprve se totiž ALA musí přeměnit na SDA (kyselinu stearidonovou), která se následně přemění na ETA (kyselinu eikosatetraenovou) a poté ještě na EPA (kyselinu eikosapentaenovou). Tento proces je tudíž neefektivní a znamená, že se pouze malá část ALA přemění na ty mastné kyseliny, které váš pejsek skutečně potřebuje.

To znamená, že byste se neměli spoléhat na chia semínka jako jediný zdroj omega-3 mastných kyselin pro vašeho pejska, protože jich takto pravděpodobně nedostane tolik, kolik potřebuje. Budete tedy muset zařadit i zdroje EPA a DHA. Někoho může napadnout rybí tuk. Ten ale také není ideální, protože při jeho výrobě dochází k velkému zpracování, snadno žlukne, může být kontaminovaný toxiny, jako je rtuť či PCB, a není příliš šetrný k přírodě. Skvělým zdrojem EPA či DHA pro pejsky jsou například slávky zelenoústé, fytoplankton či konopné oleje.

Vláknina

Chia semínka jsou velkým zdrojem vlákniny (zhruba 3 g chia semínek obsahují 1 g vlákniny). Většina vlákniny v chia semínkách je rozpustná, tedy stravitelná. Rozpustná vláknina absorbuje vodu, takže se podobá gelu, a je fermentována v tlustém střevě dobrými bakteriemi za vzniku mastných kyselin s krátkým řetězcem, které jsou důležité pro kontrolu patogenních bakterií.

Rozpustná vláknina z chia semínek se v žaludku dále rozpíná, díky čemuž se pejsek cítí plný. Takže chia uspokojuje jeho apetit a přitom pomáhá předcházet obezitě. Zároveň může fungovat jako prevence před cukrovkou, protože zpomaluje přeměnu karbohydrátů na cukry, čímž pomáhá stabilizovat hladiny cukrů v krvi. Takže chia podporuje normální fungování inzulinu, citlivost, regulaci cukrů v krvi a toleranci glukózy.

Vláknina také dokáže regulovat trávicí trakt, čímž zmírňuje zácpu, a může pomoci potlačit problémy s análními žlázami psů. Chia semínka mohou ale zároveň pomoci zastavit průjem, pokud je podáváte suché, protože do sebe nasáknou přebytečnou tekutinu v trávicím traktu.

Antioxidanty

Chia semínka jsou navíc skvělým zdrojem antioxidantů pro psy. Váš pejsek potřebuje antioxidanty, aby mohl bojovat s volnými radikály a tím předcházet oxidačnímu stresu. Volné radikály jsou běžný vedlejší produkt metabolismu, ale když přerostou ve velké množství, mohou poškozovat buňky, a dokonce i DNA. Tento proces se nazývá oxidační stres a podílí se na vzniku různých nemocí i předčasném stárnutí. Antioxidanty pomáhají oxidační stres zpomalovat a udržovat vašeho chlupatého kamaráda zdravého.

Chia semínka obsahují antioxidanty kvercetin, kaempferol, kyselinu chlorogenovou, kyselinu kávovou a myricetin. Ty pomáhají chránit srdce či játra a mohou mít i protirakovinné účinky.

Minerály

Chia obsahuje více vápníku než mléko, více železa než čerstvý špenát a více hořčíku než brokolice. Zároveň je to i výborný zdroj fosforu, draslíku, mědi či zinku.

V jedné studii z Argentiny vyšlo najevo, že dlouhodobé krmení myší chia semínky zvyšovalo hustotu kostí a zdraví jater či střev.

Jak podávat chia semínka psům

Chia do sebe vsakuje velké množství vody, takže je nejprve potřeba zajistit, aby měl pejsek dostatek tekutin.

Pokud je to možné, kupujte organická, mletá chia semínka. Dobře se skladují a jen tak nežluknou. Díky jejich jemné chuti a vůni si je rádi dají i vybíraví pejsci.

Stačí je však podávat v malém množství – zhruba ¼ čajové lžičky na každých 4,5 kg pejskovy váhy denně. Zrníčky můžete posypat nějaké jiné jídlo, nebo je namočit ve vodě, udělat z nich puding a ten podávat jako zdravou svačinku. Kdykoliv to ale jde, snažte se kupovat jen mletá bio chia semínka.

Tak si to shrňme. Chia semínka mohou být výživným přídavkem do pejskovy stravy, kterou obohatí obsahem vlákniny, antioxidantů a minerálů. Rozhodně na ně ale nespoléhejte jako na jediný zdroj omega-3 mastných kyselin.


 

Previous
Previous

Mohou psi avokádo?

Next
Next

CBD pro psy