Ovesné vločky pro psy - 2. část
V první části tohoto článku jsme si představili mnoho příznivých účinků ovesných vloček pro vašeho pejska. V následujících řádcích vám nabídneme praktické rady o používání ovsa při péči o svého čtyřnohého kamaráda.
Tělní aplikace
Nejprve se pojďme podívat na to, jak můžeme oves používat externě.
Šampóny
Přírodní ovesné šampóny jsou lehce dostupné a většina z nich obsahuje přidané bylinky s léčivými účinky. Tyto šampóny jsou většinou jemné, uklidňující, protizánětlivé, potlačují svrbění a uzdravují kůži.
Dokonce si můžete vytvořit i vlastní ovesný šampón. Jde pouze o koloidní směs vodou nasáklých ovesných vloček a nějakého přípravku k umytí pejskových chlupů a kůže. Dále můžete přidat ještě něco k zavlhčení a ošetření pokožky.
Koupel
Pro dosažení lepších protizánětlivých a svědění potlačujících účinků zvažte ovesnou koupel. Můžete si zakoupit již připravenou ovesnou směs do koupele, nebo si ji znovu vytvořit sami.
Stačí dát ovesnou kaši do silonky a tu natáhnout na vanový kohoutek. Vanu pak napusťte do libovolné úrovně vodou filtrovanou skrz ovesnou ponožku. V koupeli pak pejska nechte 15-20 minut (nebo jak dlouho vydrží v klidu sedět), opláchněte jej a osušte. Hlavně pamatujte, že mazlíčci mají raději vlažnou vodu. Horké koupele většinou příliš netolerují.
Suchý „šampón“
Suchý šampón se dá použít třeba k vysušení mastné a svědivé kůže. Na pánvi orestujte ovesné vločky, než lehce zhnědnou. Až zchladnou na pokojovou teplotu, vpravte je na pejskovu srst, aby přišly do kontaktu s kůží. Nechte je působit zhruba 15-30 minut a pak je vyčesejte. Tuto metodu ale doporučujeme nejprve testovat jen na malé části těla. Některým druhům kožichů totiž takový způsob aplikace příliš nevyhovuje.
Ovesná kataplazma
Na hotspoty nebo jiná poškození pokožky umíchejte kaši z vody a ovesné moučky. Do té namočte čajový sáček nebo žínku a přiložte jej přímo na poraněné místo. Nechte ho zde působit zhruba 15 minut (nebo jak dlouho to pejsek vydrží) a tento proces opakujte několikrát denně.
Do směsi můžete přidat léčivé bylinky jako třeba měsíček, heřmánek nebo levanduli, čímž dosáhnete ještě lepších uzdravovacích účinků.
Další způsoby využití ovsa
Zde jsou další způsoby, kterými můžete pomocí ovsa podpořit zdraví svého chlupáče.Hormonální podpora
Oves může pomoct k zrovnovážení hormonů nebo při problémech s močením.
Ovesný čaj
Naberte zhruba lžičku organického ovsa a nechte ji vylouhovat v horké vodě. Čajem pak zalijte pejskovo jídlo tak, aby se do něj vsákl. To můžete opakovat několikrát za týden, abyste docílili přínosných účinků pro nervovou a trávící soustavu vašeho čtyřnohého kamaráda.
Ovesná kaše ke snídani
Zvyšte příjem vlákniny a vytěžte z ovsa co nejvíce tím, že svému pejskovi přimícháte ovesnou kaši několikrát za týden do krmení. Začněte s malými dávky a pomalu přidávejte, až se dostanete na hodnotu jedné čajové lžičky na každých 4-8 kilogramů pejskovy váhy.
Vypěstujte si vlastní oves
Oves se pěstuje lehce – venku i vevnitř. Stačí zasadit do země (nebo do misky, pokud pěstujete doma) několik organických semínek, přidejte vodu, nechte zazářit slunce a počkejte několik týdnů, než budou stonky několik centimetrů vysoké. Pejska můžete nechat, ať si rostlinu sám ukousne, nebo ji můžete pomocí nůžek sklidit a nasekat její listy do pejskova jídla. Ovesné klíčky jsou také poměrně jednoduché na vypěstování, a někteří tvorové je mají dokonce radši než trávu. Semínka ovsa jsou někdy v obchodech nabízena jako „kočičí tráva“, protože se podává kočičkám jako pamlsek nebo při problémech s trávením.