Může pes borůvky?
Minule jsme publikovali výborný recept od Barči & Káči na borůvkové pamlsky.
Jedno z nejvíce zavádějících tvrzení, které můžeme od některých pejskařů slyšet je: „Můj pejsek jí pouze syrové maso a žádné ovoce nepotřebuje.“
Rádi bychom vám proto ukázali, jak můžete kvůli tomuto přesvědčení svého pejska ochudit o měsíce, nebo dokonce roky života. Ovoce, speciálně borůvky, jsou totiž superhrdiny mezi psí potravou. Podle výzkumů přispívají k lepšímu zdraví a delšímu životu pejsků.
Mohou psi jíst borůvky?
Pojďme nejprve na pravou míru uvést jinou nabízející se otázku. Ano, psi jsou masožravci. To ale neznamená, že nedokážou borůvky, nebo jiné ovoce a zeleninu, strávit.
Ve skutečnosti tvoří bobulovité plody například 2/3 potravy dospělých vlků v Národním parku Voyageurs (USA) během pozdního léta. A velkou částí z nich jsou právě borůvky. Někdo se teď může pousmát a říct: „Jenom to, že vlci jí borůvky, ještě neznamená, že je zvládnou strávit.“ A vlastně by mohl mít pravdu. Nikdo zatím pořádně neprozkoumal stravitelnost rostlin u masožravých vlků. Ale byla prozkoumán u masožravých polárních medvědů.
Doktor Richard Patton ve své knížce Ruined By Excess Perfected By Lack uvádí, že ve své studii zjistil, že polární medvědi jsou zcela schopni strávit sacharidy v suchých potravinách zhruba v 85 procentech, tedy stejně jako všežravci.
Takže vlci dokážou strávit borůvky, a dokonce je i vyhledávají. Ale proč?
Z dnešního pohledu se zdá, že vlci dlouhou dobu věděli o borůvkách něco, co lidé ne.
Jak se z borůvek stala superpotravina
Borůvky jsou poměrně nové plodiny. Poprvé totiž byly kultivovány až v roce 1911, kdy Frederick Coville zjistil, že k růstu potřebují kyselou půdu.
Jenže ještě několik desetiletí poté se borůvky používaly jen do muffinů a buchet. To platilo až do roku 1996.
Tehdy vědec James Joseph přišel s tím, že barevné ovoce, jako třeba borůvky, s sebou přináší zdravotní benefity. Pomocí testu ORAC změřil úroveň antioxidantů v různém ovoci a zelenině.
A tak se borůvky staly novou superpotravinou. Žádné jiné ovoce nemělo více antioxidačních vlastností než borůvky, dokonce ani acai.
Od té doby se borůvky staly předmětem řady studií – avšak nejen pro své antioxidační schopnosti, ale i kvůli protizánětlivým vlastnostem a účinkům na mozek či nervovou soustavu. Tak se z borůvek konečně stala opravdová superpotravina.
Antioxidační síla borůvek
Oxidace je běžnou příčinou poškození buněk a stárnutí. Během let se v těle vašeho pejska hromadí vedlejší produkty metabolismu. Těm se říká reaktivní formy kyslíku neboli volné radikály. Volné radikály se shromažďují v buňkách i orgánech pejsků a dokážou jejich buňky poničit. Ve skutečnosti jsou dokonce hlavní příčinou stárnutí a degenerativních poruch.
Škodě, kterou v těle volné radikály páchají, se říká oxidační stres. Když se volné radikály nahromadí ve velkém množství, mohou poškozovat buněčné membrány, a dokonce i DNA. To vede k nemocem souvisejícím s věkem, jako je cukrovka, artritida či onemocnění ledvin.
Poškození DNA pak vede k buněčným mutacím, a následně k rakovině.
Volné radikály však nejsou pouze vedlejšími produkty metabolismu. Mohou také vznikat, když je váš pejsek vystaven toxinům, znečištění, chemikáliím a lékům. Dokonce i jídlo vašeho pejska může tvořit volné radikály. Největším rizikem jsou jídla obsahující konzervanty, škroby a žluklé tuky.
Největší problém s volnými radikály je, že se chovají jako zloději, protože kradou elektrony ze sousedních molekul. Procesu, kdy se z molekuly vytratí elektron, se říká oxidace. A když zoxidované molekuly nenajdou nové elektrony, stanou se z nich nové volné radikály.
Výsledkem je kaskáda volných radikálů. Miliardy nových volných radikálů mohou vznikat každou sekundu. Když se nedostanou pod kontrolu, nahromadí se v těle rychle jako toxická rez. Tato oxidační porucha může u psů vést k vážným problémům. To platí speciálně pro starší pejsky, které jsou vůči oxidačnímu stresu zranitelnější.
Aby toho nebylo málo, imunitní systém vašeho pejska nemá proti volným radikálům žádnou ochranu. Jedinou cestou jak se proti nim chránit je skrze potravu.
Antioxidanty jsou molekuly v potravinách, které pomáhají zastavit šíření volných radikálů, a potažmo i oxidačního stresu. Antioxidanty se nacházejí pouze v rostlinách. V živočišné potravě byste je nenašli. Nejlepším zdrojem antioxidantů je ovoce, a zejména různé bobulky.
Borůvky navíc obsahují velké množství speciálního antioxidantu, který se nachází jen v několika málo dalších potravinách.Ovesná kataplazma
Na hotspoty nebo jiná poškození pokožky umíchejte kaši z vody a ovesné moučky. Do té namočte čajový sáček nebo žínku a přiložte jej přímo na poraněné místo. Nechte ho zde působit zhruba 15 minut (nebo jak dlouho to pejsek vydrží) a tento proces opakujte několikrát denně.
Do směsi můžete přidat léčivé bylinky jako třeba měsíček, heřmánek nebo levanduli, čímž dosáhnete ještě lepších uzdravovacích účinků.
Antioxidační účinky borůvek pro psy
Od devadesátých let byly borůvky rozsáhle zkoumány. Na rozdíl od jiných superpotravin s nimi dokonce vědci provedli testy na pejscích.
Vědci v Itálii například rozdělili služební pejsky do dvou skupin a obě krmili granulemi. Jedné skupině k tomu ale dávali borůvky, zatímco druhou krmili jinými bobulemi. Po 18 týdnech měli pejsci dostávající borůvky nižší ukazatele oxidačního stresu.
Druhá studie porovnávala hladiny antioxidantů u tažných psů. Vědci zjistili, že psi, kteří jedli borůvky, byli mnohem lépe chráněni před oxidačním poškozením než kontrolní skupina nedostávající borůvky.
Většina těchto výhod je způsobena obsahem polyfenolů v borůvkách. Polyfenoly jsou přirozeně se vyskytující fytochemikálie, které jsou silnými antioxidanty. A borůvky jsou silnějším zdrojem antioxidantů než jakékoli jiné ovoce. Vědci dokonce zkoumají borůvky jako možnou prevenci před nebezpečím vystavení se radiaci u astronautů. Tím ale přínosy borůvek nekončí.
Borůvky mohou také potlačovat růst nádorů, zabraňovat mutacím, snižovat hladinu cukru v krvi a potlačovat chronické záněty. Studie na starších lidech ukázala, že konzumace 2 šálků borůvek denně zlepšuje pohyblivost. V jiných studiích měli lidé, kteří pili borůvkovou šťávu, nižší hladinu cukru v krvi.
Borůvky jsou zároveň výživné. Jsou bohaté na vitamíny A, C, E či K nebo stopové minerály. To však nejsou jediné zdravotní přínosy borůvek. Proto mají absolutní nárok na slávu.
Jak borůvky chrání mozek
Mozek spotřebovává více kyslíku než ostatní tělesné tkáně. Mozek a nervový systém jsou proto k oxidačnímu stresu velmi náchylné. Pokud váš pes trpí senilitou nebo neurodegenerativními poruchami, je to nejspíše způsobeno především poškozením volnými radikály.
Zajímavé na borůvkách je to, že obsahují speciální antioxidant, který dokáže překonat hematoencefalickou bariéru.
Vědci z Tuftsovy univerzity v Bostonu krmili potkany borůvkami po dobu dvou měsíců. Potkani, kteří jedli borůvky, dosahovali lepších výsledků v paměťových testech a testech v bludišti než kontrolní skupina. Když se vědci podívali na mozek potkanů, našli v něm borůvková barviva. Po celém mozku byly rozesety malé antioxidanty z borůvek zvané antokyany.
Antokyany jsou fotochemikálie, které borůvkám dodávají jejich modro-červenou barvu. Zároveň jim pomáhají s udržením svých antioxidačních vlastností.
Ačkoli borůvky obsahují i další zdraví prospěšné látky, antokyany jsou jejich nejsilnější částí. Borůvky totiž obsahují více antokyanů než jakákoli jiná potravina.
I kvůli tomu se v posledních 20 letech uskutečnilo mnoho výzkumů zabývajících se borůvkami. Některé výzkumy ukazují, že děti po konzumaci borůvek dosahují lepších výsledků v kognitivních testech. Borůvky by zároveň mohly zlepšovat poznávací schopnosti i u starších lidí. Jiná studie dokázala, že u myší, které jedly borůvky, byla menší šance na projevení Alzheimerovy choroby. V jiném výzkumu se prozánětlivé geny u starších potkanů snížily na úroveň mladých.
Borůvky nejsou obyčejným antioxidantem – jsou klinicky ověřeným doplňkem stravy. A pokud ho váš pejsek ve své dietě postrádá, přichází o celou řadu benefitů.
Jak podávat borůvky psům?
Existují dva druhy borůvek: divoké a pěstované. Divoké borůvky jsou mnohem menší než jejich pěstované protějšky a často mají tmavší barvu.
Tmavá barva u borůvek značí, že obsahují více antokyanů – zhruba dvakrát. Divoké borůvky lze pěstovat ekologicky. Díky tomu neobsahují žádné škodlivé pesticidy a herbicidy, které by způsobovaly vznik ještě více volných radikálů.
Borůvky jsou prostě jídlo, takže nemusíte úplně přesně odměřovat množství, které chcete svému pejskovi dát. Zkuste borůvky do čerstvého jídelníčku svého pejska zakomponovat alespoň z 5 %. Pokud jí granule, bude potřebovat mnohem více antioxidantů, takže tuto dávku můžete zvýšit až na 10 %.
Většině pejsků chuť borůvek nevadí. Pokud je ale váš čtyřnohý kamarád vybíravý, můžete mu dát mrazem sušené borůvky. Díky tomu, že neobsahují vodu, vám bude stačit pouze jedna desetina množství, takže bude mnohem jednoduší je ukrýt v jeho jídle. Zhruba ¼ čajové lžičky pro střední a velké pejsky by měla stačit.