Jsou zelené fazolky dobré pro psy?
Zelené fazolky jsou zdraví prospěšnou zeleninou pro lidi. Jak je to ale u psů? A jak je na tom slavná fazolková dieta na hubnutí, kterou si mnoho lidí zamilovalo?
Jsou zelené fazolky dobré pro psy?
Zelené fazolky jsou pro pejsky zdravou a nízkokalorickou zeleninou. Často je dokonce doporučují i veterináři, kteří "lidskou stravu" pro psy neobhajují a dávají přednost granulím.
Zelené fazolky jsou bohaté na vlákninu i vitaminy, například C nebo A, které podporují imunitní systém. Vitamín A navíc přispívá ke zdraví očí i kůže a je důležitý pro tvorbu kostí nebo zubů. Vitamíny A i C mají antioxidační vlastnosti, takže pomáhají kontrolovat záněty a zpomalují stárnutí vašeho pejska.
Zelené fazolky jsou zároveň skvělým zdrojem minerálů, jako je mangan, hořčík, vápník, draslík nebo fosfor. Mangan je důležitý pro metabolismus, zdraví kostí a hojení ran. Zelené fazolky také obsahují, pro někoho možná překvapivě, omega-3 mastné kyseliny, takže jsou dobrou zeleninou, kterou můžete přidat do jídelníčku svého pejska, ať už ho krmíte čímkoliv.
Je fazolková dieta dobrá pro psy?
Používat dietu ze zelených fazolek pro hubnutí u svého pejska není úplně dobrý nápad. Pokud je váš pejsek trošku baculatější, možná vám někdo poradí, abyste část jeho dosavadní stravy vyměnili za zelené fazolky.
Myšlenka fazolkové diety je, že přidáním čerstvých nebo mražených zelených fazolí do pejskova jídelníčku, ho zasytíte a zároveň díky tomu hubne. Někteří páníčci proto vyměňují třeba až polovinu běžného krmiva za zelené fazolky.
Vyměňovat polovinu běžného krmiva svého čtyřnohého kamaráda za zelné fazolky však není ´úplně dobrým řešením. Tím mu totiž vyváženou stravu neposkytnete. Získá sice dostatek obsahu vlákniny, ale pokud mu odeberete polovinu jeho běžné stravy, bude postrádat jiné klíčové živiny, které jeho tělo potřebuje. A rozhodně nechcete svého pejska kvůli hubnutí vyhladovět. Můžete mu však dávat zelené fazolky jako součást čerstvé celozrnné stravy.
Je důležité, aby si váš pejsek udržoval zdravou váhu. Obezita může zkrátit život až o 2 roky. Chcete-li svému psovi skutečně pomoci zhubnout, podávejte mu menší množství běžné stravy s nízkým obsahem tuku (10 % nebo méně z celkové stravy) a dopřejte mu dostatek pravidelného pohybu.
Jeho celkový přísun kalorií pak můžete snížit tím, že zelenými fazolkami nahradíte jiné klasické vysoce kalorické pamlsky. O zelených fazolkách jako pamlsku si ještě popovídáme níže.
Jeden šálek zelených fazolek obsahuje pouze okolo 30 kalorií, ale za to obrovskou dávku živin – 2,7 gramů vlákniny a 2 gramy bílkovin.
Jak krmit pejska zelenými fazolkami
Úplně na začátku je potřeba si říct jedno – dávejte svému pejskovi pouze čerstvé nebo mražené fazolky, nikoliv konzervované (o rizicích konzervovaných fazolek se můžete dočíst níže). Kdykoliv můžete, kupujte pro svého pejska pouze bio zeleninu. Díky tomu se vyhnete pesticidům v jídle.
Klidně psa můžete krmit syrovými zelenými fazolkami. Vždy je ale lepší je před servírováním rozemlít na kašičku, aby se lépe trávili. Dobrou volbou mohou být i dušené fazolky.
Pokud vašemu pejskovi zelené fazolky nechutnají, namixujte je do jiného jídla, které naopak miluje.
Na co si dát u zelených fazolek pozor?
Krmte svého čtyřnohého kamaráda zelenými fazolkami s mírou, zejména pokud není zvyklý na velký přísun potravy s vysokým obsahem vlákniny. Tím se vyhnete zažívacím potížím, jako je zvracení nebo plynatost z přílišného množství vlákniny.
Zároveň se vyvarujte přehnanému kořenění fazolek. I to může vést k nepříjemnostem uvnitř zažívacího traktu. Nikdy je svému pejskovi nedávejte s cibulí. Co se česneku týče, ten pro psy v přiměřeném množství může být prospěšný, nicméně je nezdravější čerstvý.
Jak jsme zmínili výše, vyvarujte se konzervovaným fazolkám. Pojďme se podívat proč.
Co je za problém u fazolek z konzervy?
Konzervované fazolky většinou obsahují spoustu soli, což pro vašeho pejska není vůbec dobré.
Konzervované potraviny jsou rizikové také proto, že většina konzerv je vyložena plastem, který obsahuje bisfenol A (BPA), jenž se může vyluhovat do potravin a poškozovat endokrinní, neurologické, kardiovaskulární a reprodukční zdraví.
Studie Amerického úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) z roku 2011 ukázala, že konzervované zelené fazolky byly kontaminovány značným množstvím BPA. Pokud už tedy svému psovi dáváte nějaké konzervy, podívejte se alespoň na webové stránky organizace Environmental Working Group a zjistěte, zda daná značka používá výstelky bez obsahu BPA. Žádný výzkum však v současnosti nedokazuje, že by jiné, alternativní, výstelky konzerv byly o něco bezpečnější.
Zelené fazolky jako pamlsek
Většina psů miluje pamlsky. Jsou skvělou nízkokalorickou cestou, jak svého pejska odměnit za dobré chování, nebo prostě jen tak. Některé tradiční pamlsky ale nenabízejí téměř žádnou výživovou hodnotu a navíc obsahují příliš mnoho kalorií.
Místo klasických nezdravých pamlsků, můžete svému pejskovi čas od času dopřát hrstičku fazolek (pokud mu chutnají) nakrájených na malé kousky. I jiné druhy zeleniny a ovoce mohou být ale skvělou svačinkou pro vašeho pejska. Vyzkoušejte třeba některé z následujících:
a) Mrkev
b) Jablka
c) Celer
d) Banány
e) Borůvky
f) Brokolici
Všechny tyto plody poskytují celou řadu zdravých živin a vlákniny.
Zařazování zelených fazolek do stravy
Když to shrneme, nejlepšími cestami jak zelené fazolky do jídelníčku svého pejska zařadit, jsou ty nejjednodušší, například:
1) Přidání lehce podušených nebo rozemletých fazolek do pejskova jídla
2) Soté ze zelených fazolí na nějakém zdravém tuku (třeba ghí) přidané do jídla
3) Pár zelených fazolek (čerstvých nebo povařených) jako pamlsek. Můžete je nakrájet na malé kousky a používat jako odměnu při cvičení
4) Namíchání fazolek do vašeho oblíbeného pamlskového receptu. Osvěžující svačinkou v horkém počasí je zmrazené pyré nebo nadrobno nakrájené fazolky ve vaničce s kostkami ledu
Zelené fazolky jsou, stejně jako další zelenina, skvělou cestou k získání živin a vlákniny pro svého pejska. Zdravý pejsek je šťastný pejsek. Takže abychom se vrátili k otázce na začátku – ano, psi mohou jíst zelené fazolky.