Ovesné vločky pro psy

mohou psi ovesne vlocky

Vítejte u prvního ze dvou článků, ve kterých se budeme věnovat přínosům ovesných vloček na zdraví vašeho pejska.

Pro někoho jsou ovesné vločky na vrcholu pomyslného žebříčku přírodních potravin pro pejsky. Pod odborným názvem Avena sativa se skrývá levný a lehce dostupný oves s velkým množstvím benefitů – od kvalitních živin až po léčivé účinky. Není proto překvapivé, že jsou ovesné vločky dlouhodobě používány k podpoře zdraví našich čtyřnohých kamarádů. Navíc nemusí být užívány pouze jako potravina, ale lze je aplikovat i na srst. 

Výhody ovesných vloček pro psy

Pojďme se podívat na nějaké důležité vlastnosti ovesných vloček i několik důvodů, proč vám ho můžeme vřele doporučit.

  1. Na trhu dnes existuje celá řada lehce dostupných přírodních produktů obsahujících oves. Mezi ně patří například různé šampóny, kondicionéry nebo třeba krémy. Pro koncentrovanější dávky zdraví prospěšného ovsa můžete sáhnout po tobolkách nebo olejích.

  2. Oves je přirozeně prospěšný a jeho léčivých účinků lze dosáhnout podáváním ovesných pokrmů, nebo přiložením obkladů přímo na srst.

  3. Pro získání vnitřních léčivých přínosů ovsa stačí uvařit trochu ovesné kaše a přidat ji do jídla svého pejska. Pokud chcete zajistit co největší účinek ovsa, můžete použít již zmíněné oleje nebo kapsle.

  4. Zakomponování ovesných vloček do jídelníčku svého chlupatého kamaráda je jednoduchou cestou, jak mu dopřát celou řadu výživových benefitů. Krom těch s sebou nese oves i další přínosy včetně léčby nervových i jiných potíží. Pojďme se tedy nejprve blíže podívat na některé zdravotní přínosy ovsa ve stravě vašeho pejska.

Výživová hodnota

Ovesné vločky jsou, jednoduše řečeno, výživné tím, že mají vysoký obsah „dobrých“ živin a nízký těch „špatných“. 

Oves obsahuje hodně:

  1. Bílkovin (divoce rostoucí oves obsahuje zhruba 27-37 % bílkovin, zatímco kultivované druhy pouze okolo 17 %). Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je ovesný protein rovnocenný se sójovým proteinem, takže i s masem, mlékem nebo vajíčky.

  2. Lehce rozpustné vlákniny (takové, které udržují nízké hladiny cholesterolu)

  3. Železa, hořčíku, zinku a vitamínu B (kyseliny pantothenové, folátů, B5 a B9)

Naopak je v něm málo:

  1. Glutenu (malé množství obsahují, ale v porovnání s pšenicí jde o zanedbatelnou část)

  2. Geneticky modifikovaných organismů (oves zatím není pěstován pomocí genetické modifikace)Jsou brambory zdravé pro psy?

Co je to nervine?

Oves je považován za nervine. To je rostlina, která funguje jako nervové tonikum. Když je to nutné, zklidňuje nervy, nebo, když je potřeba, dokáže naopak i povzbuzovat jejich činnost. Oves se využívá k léčení celé řady nervových poruch.

Bylinné účinky

Ovesné vločky mají příznivé účinky pro různé orgány a tělní systémy včetně kůže, nervové soustavy, žaludku, sleziny, plic nebo vylučující a rozmnožovací soustavy. Z bylinného hlediska je oves:

  1. Protikřečový

  2. Podporující srdeční zdraví

  3. Diuretický

  4. Uklidňující

  5. Nervinový

  6. Stimulační

Proti nádorům

Oves obsahuje protinádorovou složku b-sitosterol.

Podpora trávení

Oves zklidňuje střevní trakt, čímž podporuje zdravé trávení.

Hormonální podpora

Oves může pomoct k zrovnovážení hormonů nebo při problémech s močením.

Další využití

Oves dále snižuje hladinu cholesterolu a podle různých studií může být prospěšný při léčení celé řady problémů (jak u lidí, tak u pejsků), jako jsou například záněty, fyzické i psychické vyčerpání, deprese, trávící potíže, nespavost, horečka, sexuální dysfunkce nebo zvládne sloužit jako tonikum při menopauze nebo po porodu.

Oves je přínosný i při vnější aplikaci na srst. Pamatujte si, že kůže je u zvířat největší orgán a dobře absorbuje různé látky. Díky tomu může celé pejskovo tělo profitovat z externí aplikace ovsa. Mezi unikátní zdravotní přínosy ovsa patří:

  • Protizánětlivé a uklidňující účinky – zmírňuje podráždění či ekzém a zklidňuje mazlíčky při léčení.

  • Uzdravování – vysoký obsah minerálů a vitamínů v jeho semíncích může pomoct při uzdravování kůže.

V druhé části tohoto článku, který vydáme ještě tento týden,c se podíváme na externí i interní užití ovsa u pejsků ještě podrobněji. 

Previous
Previous

Ovesné vločky pro psy - 2. část

Next
Next

Může pes brambory?