Může pes rybí olej?

Může pes rybí olej?

Rybí tuk je kontroverzní a často matoucí téma. Veterináři ho doporučují a mnoho majitelů psů na něj nedá dopustit. Ale pak si přečtete titulky typu "Rybím tukem jsem málem zabil svého psa" ... takže nevíte, čemu věřit.

Je rybí tuk pro psy vhodný?

Odpověď zní ... rybí tuk je dobrý i špatný. Je to jeden z nejoblíbenějších způsobů, jak psovi dodat omega-3 mastné kyseliny ... a omega-3 pro psy mají spoustu zdravotních výhod. Rybí olej však s sebou nese i některá negativa.

Zde je podrobný přehled výhod a nevýhod rybího oleje.

Výhody rybího oleje pro psy

Rybí olej může být důležitým zdrojem omega-3 mastných kyselin. A váš pes potřebuje omega-3, aby vyvážil omega-6 mastné kyseliny ve své stravě.

Omega-6 je v potravě psů obvykle příliš mnoho. Většina psů jí maso nebo zpracované potraviny, které dodávají příliš mnoho omega-6, co může u psa způsobit chronický zánět. A to může vést k nemocem, jako je:

  • Alergie

  • Artritida

  • Autoimunitní onemocnění

  • Cukrovka

  • Rakovina

Proto je důležité podávat psovi omega-3 mastné kyseliny, aby se snížilo riziko těchto chronických onemocnění.

EPA a DHA: esenciální mastné kyseliny v rybím oleji

Rybí olej poskytuje vašemu psovi esenciální omega-3 mastné kyseliny EPA a DHA. Jsou považovány za esenciální, protože musí pocházet ze stravy vašeho psa. Tělo vašeho psa si EPA a DHA dokáže vytvořit. Je to však poměrně neefektivní proces. Proto musíte zajistit, aby je dostával ve stravě.

Výhody EPA a DHA

EPA a DHA jsou účinným doplňkem stravy vašeho psa. EPA má protizánětlivé účinky a podporuje imunitní systém vašeho psa. DHA je životně důležitá pro zdraví očí, mozku a nervového systému.

Co se stane, když má váš pes nedostatek EPA nebo DHA?

Nedostatek EPA může u zvířat způsobovat deprese. Nedostatek DHA je spojován s kognitivními problémy. Dalšími příznaky nedostatku omega-3 může být matná nebo špatná srst, suchá nebo šupinatá kůže, alergie, pomalé hojení ran, nebo ušní infekce.

Je jasné, že váš pes rozhodně potřebuje omega-3 mastné kyseliny ve stravě, ale jaký je nejlepší rybí olej pro psy?

To je bohužel další otázka bez jednoduché odpovědi. Než se pokusíte najít nejlepší rybí olej pro svého psa, musíte si přečíst o jeho nevýhodách ... a některých alternativách.

Proč je rybí tuk pro psy špatný?

Existuje několik velmi dobrých důvodů, proč rybí tuk nepoužívat jako například:

1. V rybím tuku chybí důležité protizánětlivé tuky

ETA (kyselina eikosatetraenová) je další omega-3 protizánětlivou mastnou kyselinou. Může také pomoci regenerovat chrupavku u psa s artritidou. Váš pes může přeměnit ETA na EPA ... ale ne naopak. Pokud tedy v jeho stravě není ETA, chybí mu.

GLA (kyselina gama-linolenová) je omega-6 mastná kyselina, která má protizánětlivé účinky. Napomáhá hormonální rovnováze a podporuje srst a kůži vašeho psa. GLA však pochází pouze z rostlin. Rybí olej ji neobsahuje.

2. Rybí tuk může být toxický

Naše oceány jsou bohužel plné kontaminantů. A ryby, které v nich žijí, také. A hádejte, kde se toxiny v tělech ryb ukládají. Ano, v tuku... který se stává rybím tukem vašeho psa. Rybí tuk tedy může vašemu psovi těmito jedy škodit.

Pokud si koupíte opravdu kvalitní rybí olej, neměl by tyto škodliviny obsahovat. Pro jistotu si však od výrobce vyžádejte certifikát o analýze (COA).

3. Rybí tuk je radioaktivní

Pokud svému psovi dáváte rybí tuk z tichomořských ryb, mějte se na pozoru. Při havárii jaderné elektrárny Fukušima se do Tichého oceánu dostala radioaktivní voda.

Ve studii Stanfordovy univerzity z roku 2013 byly tichomořské ryby pozitivně testovány na přítomnost radioaktivních částic. Toxický byl zejména tuňák, ale pozitivní testy měl i losos používaný k výrobě rybího oleje. Radioaktivní látky jako cesium a stroncium se mohou dostat do kostní dřeně vašeho psa. To může vést k rakovině kostí a leukémii.

4. Rybí olej žlukne

Rybí olej je extrémně nestabilní. To znamená, že velmi snadno oxiduje (žlukne)... jakmile je vystaven vzduchu. Pokud sejmete uzávěr z lahvičky rybího oleje a bude cítit rybinou ... nepoužívejte ho. Dobrý rybí olej by neměl být cítit.

Nejde jen o problém se zápachem. Oxidací vznikají nestabilní molekuly zvané volné radikály. Když se volné radikály nahromadí, mohou poškodit buňky, bílkoviny a DNA vašeho psa. Tomu se říká oxidační stres. Může vést k předčasnému stárnutí a chronickým onemocněním

Je opravdu těžké zabránit oxidaci rybího oleje. Někdy je žluklý ještě před otevřením láhve. Vzduch se do rybího oleje může dostat i přes plastové nádoby. Rybí olej proto vždy kupujte v tmavých skleněných lahvích nebo sklenicích a uchovávejte ho v chladu. Pokud si koupíte gelové uzávěry, můžete jej skladovat v mrazáku a vydrží déle.

 

5. Rybí tuk škodí oceánu

Rybí tuk vašeho psa vyčerpává oceány. Průmyslový rybolov má vedlejší škody a savci jako velryby, sviňuchy a delfíni se chytají do rybářských sítí.

Mezi ryby používané pro výrobu rybího oleje patří obrovské množství menhadenů. Menhadenové se živí řasami, udržují oceány čisté a podporují další vodní živočichy.

Dalšími rybami, které jsou ničeny průmyslem rybího oleje, jsou sardelky peruánské. Výrobci rybího oleje spotřebují až 10 milionů tun ročně! To je asi osmina všech ryb ulovených na světě.

Problémem pro životní prostředí je také krilový olej. Velryby a další savci jsou na krilu závislí, aby přežili. A kril je ohrožen kvůli nadměrnému rybolovu i změně klimatu. Děje se tak navzdory mnoha prodejcům, kteří tvrdí, že jejich výrobky jsou loveny udržitelným způsobem.

Po kalamářím oleji je stále větší poptávka. Krátký životní cyklus kalamárů může znamenat, že obsahují méně toxinů než jiné rybí oleje. Tento kratší životní cyklus také znamená, že kalamáry nejsou v současné době ohroženy. To se však může rychle změnit, protože kalamáry a jejich jikry mají hodně predátorů.

S úbytkem jiných zdrojů potravy jsou olihně a jejich jikry snadnou kořistí velryb, žraloků, mnoha dalších ryb a dokonce i ptáků. Protože se olihněmi živí tolik ryb, používají je rybáři také jako návnadu! A my lidé sníme ročně miliony kilogramů olihní, když si pochutnáváme na pokrmech z kalamárů. Výzkumy ukazují, že olihně jsou důležitou součástí potravního řetězce oceánů .... Tvrzení, že kalamáří olej je udržitelný, tedy není přesné.

6. Rybí olej má neočekávané vedlejší účinky

Rybí tuk může mít pro vašeho psa velký přínos pro zdraví, ale může s sebou nést i určitá rizika. Ta jsou často způsobena příliš velkým množstvím EPA v potravě. A to se může stát při vysokých dávkách rybího oleje, proto množství, které psovi dáváte, nepřehánějte.

Negativa rybího oleje převažují nad pozitivy. Naštěstí existuje spousta lepších alternativ.

Nejlepší omega-3 pro psy

Existuje mnoho způsobů, jak svému psovi poskytnout výhody rybího oleje bez rizik.

Olej z mušlí zelenoústých

Mušle zelenoústá pochází z čistých vod Nového Zélandu. Tento olej má oproti rybímu oleji několik výhod.

Olej ze slávek zelenoústých obsahuje 30 mastných kyselin ... ve srovnání s jinými mořskými oleji, které mají pouze dvě. Je bohatý na EPA a DHA, stejně jako rybí olej. Rybí olej však předčí díky obsahu ETA, který rybímu oleji chybí. ETA je omega-3 tuk, který reguluje záněty u vašeho psa. Působí však také nepřímo na zvládání zánětu a bolesti.

ETA obsažená v slávce zelenoústé také pomůže vašemu psovi vyhnout se vedlejším účinkům přílišného množství EPA z rybího oleje. ETA je prekurzorem EPA, ... takže tělo vašeho psa si vytvoří jen tolik EPA, kolik potřebuje.

Mušle zelenoústé také obsahují fosfolipidy, díky nimž jsou biologicky dostupnější než rybí olej. Studie vědců z Queenslandské univerzity z roku 1997 zjistila, že díky své biologické dostupnosti je extrakt ze slávek zelenoústých 247krát účinnější než lososový olej.

Slávky zelenoústé se navíc chovají udržitelným způsobem, takže jsou ekologicky odpovědnou volbou. Namísto kukuřice a sóji, kterými se živí jiné chované ryby, se slávka zelenoústá živí fytoplanktonem, který lze rovněž pěstovat udržitelným způsobem.

Olej z brutnáku lékařského

Olej z brutnáku lékařského je novinkou na poli omega mastných kyselin... a nabízí celou řadu výhod. Jedná se o rostlinu, jejíž semena poskytují vysoké množství SDA (kyseliny stearidonové). SDA je důležitá jako prekurzor ETA a EPA, takže pomáhá tělu produkovat tyto mastné kyseliny. Olej z brutnáku lékařského obsahuje také esenciální tuk omega-6, GLA (o 60 % více než konopný olej). A jako rostlinný olej je plně udržitelným zdrojem oleje.

Řasový olej

Olej z mořských řas je dobrým zdrojem DHA, ale obsahuje pouze malé množství EPA a stejně jako rybí olej neobsahuje GLA ani ETA. Protože se jedná o olej rostlinného původu, je oblíbený u vegetariánů, kteří chtějí mít ve stravě nějaké omega-3. Jedná se o udržitelný olej.

Konopný olej

Konopný olej je dalším vhodným rostlinným olejem. Nezaměňujte však konopný olej s CBD olejem, který se vyrábí z rostlin konopí. Konopné semínko je skvělý výživný olej, který poskytuje dokonalou rovnováhu omega-3, 6 a 9 mastných kyselin. Na rozdíl od rybího oleje obsahuje důležitý protizánětlivý tuk omega-6, GLA. A obsahuje také SDA, prekurzor EPA.

 

Takže ... vidíte, že existují i jiné způsoby, jak svému psovi poskytnout zdraví prospěšné vlastnosti rybího oleje ... a dokonce je vylepšit přidáním některých rostlinných olejů. Nemusíte provádět nájezdy na oceány ani vystavovat svého psa toxinům.

 





Previous
Previous

Má můj pes potravinovou alergii?

Next
Next

Může pes jíst dýni?