Může pes jíst dýni?
Ano, může! Nejenže ji může jíst... ale taky by ji měl jíst!
Dýně je plná živin, které pejskům prospívají. A má pro vašeho psa mnoho zdraví prospěšných látek. Většina psů miluje chuť dýně, takže je snadné ji zakomponovat do jídelníčku.
Které výhody mají dýně pro psy?
1. Vitamíny a minerály
Dýně je plná živin. Je skvělým zdrojem vitaminů A, E a C, které jsou důležité pro imunitní systém, funkci mozku, očí a zdravou srst.
Dýně také obsahuje důležité minerální látky, jako je draslík, měď, mangan a železo, z nichž každá hraje roli v buněčných funkcích. To vše jsou důvody, proč přidat dýni jako součást pravidelné stravy vašeho psa.
2. Zdraví očí
Stejně jako ostatní oranžová zelenina obsahuje dýně velké množství betakarotenu. Jakmile se v těle přemění na vitamin A, pomáhá zlepšovat zrak a také posiluje celkovou imunitu a zdraví kůže a srsti.
3. Antioxidanty
Antioxidanty chrání vašeho psa před nebezpečnými volnými radikály v těle. Volné radikály jsou poškozené buňky, které kradou molekuly z jiných buněk. Jsou přirozeným vedlejším produktem metabolismu a působení toxinů. Pokud jsou však volné radikály nekontrolované, mohou poškodit buňky vašeho psa a dokonce i jeho DNA.
Mezi antioxidanty v dýni patří tyto rostlinné pigmenty, kterým se říká karotenoidy:
Beta-karoten
Zeaxanthin
Beta-kryptoxantin
Karotenoidy pomáhají snižovat riziko rakoviny a degenerativních onemocnění. Studie ukazují, že mohou být prospěšné i pro zdraví kostí. Stejně jako beta-karoten i beta-kryptoxanthin tvoří vitamin A. Zeaxanthin přispívá ke zpomalení procesu stárnutí, zlepšuje zdraví srdce, zvyšuje hladinu glutathionu a snižuje záněty kůže.
4. Proti parazitům
Dýňová semínka jsou přirozeným a účinným způsobem, jak odstranit parazity, jako jsou červi, z trávicího traktu vašeho psa. Semínka obsahují aminokyselinu cucurbitin, která červy paralyzuje.
5. Vláknina
Dýně je dobrým zdrojem vlákniny, která je skvělá pro zdraví trávicího traktu vašeho psa. Obsah rozpustné vlákniny v dýni absorbuje vodu, což může pomoci zpevnit řídkou stolici, když má váš pes průjem.
Vláknina může pomoci i s opačným problémem, a to uvolněním stolice v případě zácpy.
Dýně může být často snadným řešením mírného průjmu nebo zácpy u psů. Tajemství spočívá v obsahu vlákniny, která může pomoci při obou stavech.
Pokud má váš pes průjem, přidejte mu do krmiva na několik dní 1 až 4 polévkové lžíce konzervované dýně, dokud nebude mít pevnější stolici. Vláknina absorbuje a pomáhá odstranit přebytečnou vodu z jejího trávicího traktu.
Při zácpě jí přidejte do jídla 1 až 4 polévkové lžíce. Dbejte na to, aby pejsek dostával dostatek vody, protože dehydratace může být příčinou zácpy. Vláknina absorbuje přebytečnou vodu a pomáhá usnadnit pohyb střev.
Pokud se stav vašeho psa při průjmu nebo zácpě do několika dnů nezlepší, poraďte se u svého veterináře.
Vláknina obsažená v dýni může také pomoci vašemu psovi cítit se déle sytý a může také pomoci předcházet problémům s análními žlázami u psů.
Jak krmit psa dýní
Cennými částmi dýně jsou semena a dužina. Stejně jako u každé zeleniny je pro vašeho psa nejzdravější volbou dýně z ekologického zemědělství, abyste se vyhnuli produktům pěstovaným s pesticidy.
Dýňová semínka
Dýňová semínka mají nízký obsah tuku a jsou bohatá na bílkoviny. Při používání semínek jako léku proti střevním červům dbejte na to, abyste psovi dávali pouze syrová organická semínka, nikoli solená a pražená dýňová semínka, které jedí lidé.
Nejlepším způsobem, jak svému psovi poskytnout prospěšné účinky dýňových semínek, je rozemlít je a přidat mu do krmiva jednou nebo dvakrát denně ½ čajové lžičky na 10 kg hmotnosti. Pokračujte v tomto postupu jednou nebo dvakrát denně, dokud již nebudete ve stolici pozorovat červy nebo vajíčka.
Dýňová dužina
Jako součást pravidelné zdravé stravy můžete psovi každý den podávat 1/3 až ½ šálku dýně. Můžete ji podávat syrovou nebo vařenou, podle toho, co váš pes preferuje. Pokud ji podáváte syrovou, budete ji muset kvůli stravitelnosti namlít nebo očistit. Vařenou dýni můžete podávat nakrájenou na kostičky.
Možná vás překvapí, že je možná lepší dávat psovi konzervované dýňové pyré než čerstvé. je to proto, že konzervovaná dýně má větší koncentraci vlákniny a živin a menší obsah vody. Navíc je konzervovaná dýně k dostání celoročně a je pohodlnější ji skladovat. Dbejte však na to, abyste kupovali obyčejnou dýni, a ne dýňovou náplň s přidaným kořením, solí nebo cukrem.
Dýňové pamlsky
Udělejte Vašemu pejskovi domácí dýňové pamlsky, nebo zmrazte trochu pyré z dýně ve vaničce na kostky ledu a získejte rychlou chutnou pochoutku na teplý den.
Až příště uvidíte dýni, nezapomeňte, že není určena jen k vyřezávání na Halloween! Dýně může vašemu psovi prospět kdykoli během roku a obohatíte mu tím jeho jídelníček.