Granule: proč nejsou vhodné jako krmivo?
20. století zažilo mnoho revolucí, včetně té potravinové. Aniž bychom si toho zcela všímali, často jsme si s odstupem času nevědomky zvykali na různé prefabrikované potraviny, polotovary a další ne úplně dobré rádoby řečeno potraviny. Naštěstí poslední dobou je tento trend polotovarů na sestupu a na pulty obchodů se na základě poptávky zákazníků vracejí čerstvé a převážně lokální suroviny a produkty z okolních farem a malých podniků, které vytvářejí čistě přírodní produkty.
To samé se děje i u naších domácích mazlíků. Lidé si začali všímat, že hmota, která je extrudovaná (technologický proces zpracování potravin) za vysokých teplot nemůže uchovat potřebné výživy pro správnou životosprávu psů, koček a dalších zvířat krmených granulemi.
Co by měli psi jíst?
Asi se shodneme, že vařená jídla nikdy nebyla součástí psí a kočičí stravy. Lovili zvěř, jedli syrové maso, fermentované mršiny, bobule, ovoce, trávu a jinou potravu, kterou našli ve volné přírodě. Za posledních 80 let se ale jejich jídelníček změnil.
Při pohledu na psí předky - vlky, je jasné, že psi jsou masožravci. Jejich zuby, střeba a fyziologie trávení to potvrzuje. Psi mají silné čelisti, a spolu se špičáky a trojúhelníkovými karnasiálními zuby pro trhání masa a drcení kostí. Nemají typické stoličky pro rozemletí potravy rostlinného původu (i když sem tam nepohrdnou borůvkou, šípkem, jablkem,…), ani čtyřkomorový žaludek pro pomalé trávení.
Mají velký žaludek, krátký zažívací trakt a velmi malé slepé střevo, což svědčí o konzumaci s vysokým obsahem bílkovin v krátkém časovém období, rychlé trávení a vstřebávání živin.
Na co nejsou stavěni?
Je potřeba si uvědomit, proč je nutné právě takové masožravce krmit suchou granulovanou stravou obsahující vysoký obsah sacharidů a minimálního množství bílkovin?
Velká část těchto bílkovin jsou často rostlinného původu. Očekávat, že s tímto druhem potravy budou naší čtyřnozí mazlíci spokojeni, je bohužel chyba.
Důvodem, proč vůbec vznikly granule pro psy, byla vysoká cena masa za doby velké hospodářské krize ve 30. letech 20. století. Bohužel tento trend setrval i do poválečného období, kdy vyhrála pohodlnost a nízká cena.
Proč by nás to ale mělo znepokojovat, když na granulích psi “přežívají” přes 80 let?
Odpovědi jsou jasné:
- chornická degenerativní onemocnění, autoimunitní onemocnění, alergie, onemocnění ledvin, rakovina, onemocnění slinivky břišní a jater jsou na denním pořádku.
Ověřené studie
Studie provedená ve Stockholmu Dr. Kollathem dokázala, že mladá zvířata krmena vařenou a jinak tepelně zpracovanou stravou se zpočátku zdála být zdravá, ale jakmile dosáhla dospělosti, začala rychle stárnout a bylo u nich zpozorováno rychle rozvíjející se příznaky degenerativního onemocnění. Druhá skupina zvířat, kterým byla podávána pouze syrová strava, nestárla tak rychle a nebyly zpozorovány žádné příznaky degenerativního onemocnění.
Další studie provedená v Belgii použila údaje nashromažděné od více než 500 psů, kteří žilli mezi léty 1998-2002. Autoři Lippert a Sapy dokázali statisticky dokázat, že zvířata krmena syrovou stravou přežili své protejšky, kteří byli krmeni průmyslově zpracovanými granulemi v průměru o 32 měsíců déle a to stojí za uvážení.
Předpokládáme rovněž, že zvířata krmena syrovou stravou byla celou dobu svého života zdravá, a tím i šťastnější.
Proč nekrmit granulemi?
Mnoho majitelů zvířat krmených granulemi netuší, že kromě nestandardních ingrediencí se do těl naších mazlíčků dostává také hodně forem toxinů, které vznikají při zpracování potravin za vysokých teplot (extruze).
Aflatoxiny
Obilniny, jako je pšenice, kukuřice, rýže, stejně tak jako ořechy a luštěniny, které jsou kontaminovány plísněmi ať už před nebo po sklizni, nebo v důsledku špatného skladování, se často dostávají do těchto granulí.
Tyto aflatoxiny jsou odolné vůči vysokým teplotám při zpracování a právě tyto toxiny produkují velmi silný karcinogen.
Vystevení těmto toxinům může vašemu psovi velmi uškodit a způsobit vážné onemocnění jater, ledvin nebo rakovinu.
I když vaše granule neobsahují obilniny, stále obsahují vysoký obsah sacharidů, které při špatném skladování můžou na sebe navázat různé plísně, především ve vlhkém prostředí a to i u vás doma.
Potrava, která zkracuje život
Komerční granule neobsahují pouze škodlivé toxiny, ale právě extrudací jsou zbaveny veškerých živin a stávají se “mrtvým” potravinářským výrobkem.
Bohužel mnoho majitelů psů kupuje drahé a “prémiové” granule s nápisy jako “grain free” nebo “bez obilnin, sóji,..” s vědomím, že krmí svého psa výživnějším krmivem. Faktem však je, že i když tyto granule obsahují více přírodních a výživnějších složek, stále prochází procesem vaření nebo extruze a nakonec jsou tyto živiny zničeny.
Granule obsahují tedy bílkoviny, které byly denaturováný a enzymy, které nejsou aktivní a veškerá mikroflóra, která není životaschopná.
Zdroje:
Knueven, Doug, DVM, CVA, CAC. The Holistic Health Guide, Natural Care for the Whole Dog. (2008).
Lippert, Gerard, DVM and Sapy, Bruno, DVM. Relation Be- tween the Domestic Dogs’ Well-Being and Life Expectancy. (2003).
Venier, Marta and Hites, Ronald. Flame Retardants in the Serum of Pet Dogs and in Their Food. Environ. Sci. Technol. 2011, 45 (10):4602-4608.
Pasternak, Henry, DVM, CVA. Healing Pets with Nature’s Miracle Cures. (2001): 13, 63-80.
Felton, J.S., M. Jägerstad, M.G. Knize, K. Skog, K. Waka- bayashi, Contents in Foods, Beverages and Tobacco, in: M. Na- gao, T. Sugimura (Eds.), Food Borne Carcinogens: Heterocyclic Amines, Wiley, West Sussex, 2000, pp. 31–71.
Knize, M.G, Salmon, C.P., Felton, J.S. Mutagenic Activity and Heterocyclic Amine Carcinogens in Commercial Pet Foods. Mutagenic Research/Genetic Toxicology and Environmental Mutagenesis. August 2003 539 (1-2): 195-201.6.
Rohrmann, S., Hermann, S. and Linseisen, J. Heterocyclic Aro- matic Amine Intake Increases Colorectal Adenoma Risk. Am J Clin Nutr. May 2009 89 (5): 1418-24.