12 důvodů, proč přidat zeleninu

Untitled design (16).png

I když je pes od přírody masožravec, i v divoké přirodě patřila do jeho jídelníčku zelenina o ovoce. Takový vlk si sem tam utrhne z keře šípek pro zdroj vitamínu C nebo borůvku. Pokud půjdeme do hloubky, tak divocí psi a vlci vždy pozřeli i zbývající rostlinnou složku z vnitřností své oběti.

Pokud tedy barfujete, měli byste rozhodně do misky přidat cca 20-30% ovocené a zeleninové složky jako přílohu.

  1. Zelenina pomáhá alkalizovat

Alkalizace je snížení kyselosti nebo zvýšení zásaditosti, neboli odkyselení organismu. Některé orgány fungují lépe v zásaditém prostředí, například játra, slinivka břišní, žluční, srdce a ledviny. Pokud je organismus příliš kyselý, může to vést k různým zánětům. Bíkoviny, které pes dostává skrz maso, dělají tělo psa kyselejším. Proto je nutné vyvážit tělo zeleninou, která sníži kyselost v těle vašeho psa.

Mezi nejlepší druhy alkalické zeleniny patří:

Screenshot 2021-01-08 at 17.03.04.png
  • celer

  • petržel

  • řeřicha

  • mořská řasa

  • chřest

  • klíčky vojtěšky

  • česnek

  • listové saláty

  • brokolice

  • květák

2. Zelenina nabízí důležité živiny

Zelenina obsahuje širokou škálu živin, jako jsou bílkoviny, tuky, vláknina a sacharidy. Zelenina namísto od masa obsahuje důležité fytonutrienty (o fytonutrientech v bodě 6.) a aminokyseliny, které pomáhají vyvážit stravu vašeho psa.

Dobrou volbou může být i mix sušené zeleniny, která je vhodná především při cestování. Koupit můžete zde.

DŮLEŽITÉ: Vyhněte se krmením psa obilninami a luštěninami, jako jsou hrách, fazole a další. Obsahují totiž vysoký obsah škrobu, který může způsobit řadu onemocnění.

3. Váš pes je hydratován

Neni nic nového, když napíšu, že psi, kteří jsou krmeni granulemi, jsou častěji dehydratováni. Z vlastní zkušenosti vím, že když jsem Arthura krmil od jeho dvou až pěti měsíců sice prémiovými a za studena lisovanými granulemi (když už granule, tak za studena lisované prosím), tak mohl vypít i několik velkých misek vody za sebou.

Zelenina je výborným zdrojem vody a udržuje vašeho psa průběžně hydratovaného. Okurky, salát, brokolice nebo růžičková kapusta tvoří až 85% vody.

4. Přírodní vitamíny

Syrová zelenina je ten nejlepší zdroj na vitamíny.

Vitamín B

Pozitivně působí na nervový systém a imunitu, zdroj enzymů. Zelenina obsahuje spousty vitamínu B, ale obsahuje málo vitamínu B12 a B1, které je potřeba doplnit játry a vejci.

Vitamín C

I když si psi vytvářejí vlastní vitamín C, potřebují tzv.kofaktory, které jim je pomáhají využívat. Vitamín C pozitivně působí na stres a imunity.

Vitamín A

Zvyšuje imunitu, chrání oči, předchází kožním onemocněním, pomáhá ve vývojí kostí a zubů.

Vitamín E

Tento antioxidant pomáhá předcházet rakovině, podporuje také zdravou pokožku a srst.

Vitamín K

Hraje roli při regeneraci kostí a pomáhá zlepšit funkci jater. Nachází se především v listové zelenině.

5. Bohaté na minerály

Tmavě zelená listová zelenina obsahuje důležité minerály, jako je vápník, hořčík a draslík. Zelenina jako je vojtěška a mořské řasy jsou výborným zdrojem těchto minerálů.

Untitled design (17).png

6. Fytonutrienty

Na konci 20. století bylo zjištěno, že ovoce a zelenina obsahují tzv. fytonutrienty, které ochraňují tělo před rakovinou, srdečními chorobami, cukrovkou a dalšími chorobami.

Kromě ochranných prvků proti výše popsaných chorob, fytonutrienty také podporují zdravá střeva a játra.

7. Pomáhá s trávením

Enzymy jsou bílkoviny, které pomáhají s trávením jídla a řídit metabolické procesy. Zelenina jako je chřest, špenát a rajčata jsou obzvlášť bohaté na enzymy.

Některé enzymy přežijí trávení v žaludku a pokračují dále do střev, kde bojují proti stárnutí.

8. Obsahuje antioxidanty

Zelenina a různé byliny jsou plné antioxidantů jako je lutein a beta-karoten. Pomáhají chránit vašeho psa před volnými radikály, které způsobují různá onemocnění. V těle se hromadí a poškozují zdravé buňky a orgány.

Antioxidanty pomáhají stabilizovat tyto volné radikály a dostávají je “pod kontrolu”.

9. Obsahuje vlákninu

Syrová zelenina obsahuje velké množství vlákniny, která prochází střevem psa nestrávena. Jakmile se bakterie žijící ve střevech dostane na vlákninu, vláknina se fermentuje. Poté se z vlákniny stává zdravý prvek zvaný mastné kyseliny s krátkým řetězcem, což přispívá k budování imunitních buněk a ochraně sliznice ve střevě.

Vláknina má spousty dalších výhod:

  • má antioxidační vlastnosti

  • snižuje riziko vzniku rakoviny

  • navazuje na sebe a vylučuje toxiny z těla

Můžete usušit vlastní nebo si koupit hotovou směs sušené zeleniny. Obzvlášť při cestování je to velká výhoda

10. Výzkum

Je dokázáno, že psi, kteří jedli tmavě zelenou listovou, žlutou (dýně,..) a oranžovou (mrkev,…) alespoň 3x týdně, měli o 90% nižší riziko vzniku rakoviny.

11. Jak zeleninu připravit?

Je doporučeno krmit psa zeleninou již od 6 týdnů věku a to každý den. Zeleninová (včetně ovocné) složka by měla obsahovat minimálně 10% jeho komplexní stravy.

Nejlepší je krmit vašeho psa syrovou zeleninou. Občas čtu na různých fórech nebo Facebook skupinách o barfování, že pes nechce zeleninu a vybírá se pouze maso. K tomu je přidána fotka misky a zelenina je připravená na velké kostky. Není divu, že to jejich pes nechce ani zkusit kousat.

TIP: Zeleninu nastrouhejte na jemno a pokud ani to nepomůže, vmíchejte ji do masové složky. Používejte ideálně sezónní zeleninu a pro zpestření i ovoce. Můj Arthur si vybírá - na konci léta jedl pouze mrkev a jablko nechtěl ani cítit a v zimě se jeho potřeby a chutě otočily. Sledujte své psy, oni vám sami řeknou, co jejich tělo zrovna potřebuje.

12. Jakou zeleninu psi nemohou?

I když je zelenina pro psy potřebná, měli byste se vyhnout cibuli, avokádu a luštěninám. Ty mohou být pro psy toxické.

Previous
Previous

Je kozí mléko vhodné pro psy?

Next
Next

Granule: proč nejsou vhodné jako krmivo?