8 kroků, jak připravit vaše štěně na BARF

Když si přinesete domů štěně, které nebylo od začátku krmeno BARFem, může být trochu obtížnější, aby si zvykl na syrovou stravu. Nevěšte hlavu, je zde několik rad, jak bezpečně přejít z granulí na syrovou stravu a bez jakékoli újmy na zdraví vašeho kamaráda.

1. Nemíchat

Spousty lidí se domnívá, že začít se syrovou stravou je nejlepší přidat maso ke stávajícím granulím, na které byl pes doposud zvyklý. Granule vyžadují pro trávení jiné pH ve střevech a když přidáte syrové maso, které obsahuje nejen dobré, ale i špatné bakterie, můžou se snadněji ve střevech usadit.Více o míchání granulí s masem zde v AJ

barf_stene.png

2. Začněte s jedním zdrojem bílkovin

Je dobré začít s jedním zdrojem bílkovin, nejlépe jeden druh masa, např.drůbeží. Proto nejsou vhodné různé kupované směsi, u kterých neznáte přesný původ. Pokud nepozorujete žádné větší problémy nebo poruchy trávení po zhruba týdnu podávání, můžete pokračovat v rozšíření jídelníčku.

Čistá svalovina by měla obsahovat až 50% stravy.

3. Rovnováha mezi fosforem a vápníkem

Je to snadné. Kupte například krůtí krk, což je zhruba polovina až dvě třetiny masitých kostí, které vaše štěně potřebuje a k tomu smíchejte až polovinu čisté svaloviny s vnitřnostmi.

Nejlepší masité kosti

  • krůtí a kuřecí krky

  • telecí žebra a oháňka

  • srnčí kosti všeho druhu

  • kuřecí stehna (dobrý zdroj přírodního glukosaminu a chondroitinu)

Nezapomínejte

  • neprané dršťky

  • celé malé zvířata (králík, křepelka,…)

  • vejce se skořápkou

4. Krmte 3x denně

Vaše štěně by mělo jíst tři menší jídla denně do věku cca 6 měsíců. Poté dvakrát denně a od jednoho roku můžete jedenkrát denně. Krmení třikrát denně je obzvlášť důležité pro menší plemena, které můžou trpět hypoglykemií v případě, že jsou jídla dlouho dobu od sebe.

5. Krmte 2-3% jeho váhy

Štěně krmte 2-3% jeho předpokládané dospělé váhy. Pokud si nejste jistí, jak bude vaše štěně v dospělosti vypadat, krmte ho cca 5-10% jeho současné váhy. Vždy přizpůsobte množství podle toho, zda je příliš hubený nebo naopak tlustý.

Například můj Arthur (maďarský ohař) má ve svých 7 měsících cca 20kg. Jeho otec má 32kg a jeho matka 19kg. Protože byl jeden z těch měnších štěňat, nepředpokládám, že by dohnal svého otce, ale pořád je v intervalu 6-12 měsíců, takže ho nekrmím doporučenými 10% váhy, protože to by v jeho případě znamenalo 2kg. Kdybych předpokládal, že bude mít cca 27kg v dospělosti, tak od této finální váhy nejsme daleko a 3% z 27kg je 810g (0,81kg). Jelikož je to vizsla, tak mu žebra lezou trochu více, ale není na škodu, aby přibral, takže ho krmím 0,9kg komplexní dávky denně, tj. cca 650g živočišné složky, která se pak dělí na svalovinu, kosti a vnitřnosti a cca 250g rostlinné složky a doplňků, jako jsou oleje, kolagen v prášku, a další.

6. Nepřehánějte to s vnitřnostmi

Určitě na vnitřnosti nezapomínejte, ale vaše štěně si na vše musí zvykat postupně. Z celkové stravy by měly vnitřnosti tvořit alespoň 10%, ale můžete i trochu více, protože jsou nezbytné z hlediska jejich živin, které se v čisté svalovině nenacházejí.

Bohužel můžou s velkou pravděpodobností způsobit pěkně řídké stolice. Dokud po začátku krmením čisté svaloviny neuvidíte, že štěně má pevnou stolici, s vnitřnostmi nezačínejte. Pak postupně přidávejte játru, ale i další vnitřnosti.

7. Nezapomínejte na doplňky

I když se snažíte krmit tím nejlepším, BIO, organic, atd., nezapomínejte na různé potravinové doplňky.

Zvažte tyto doplňky:

barf_stene.png
  • řasy

  • byliny (vojtěška, pampěliška, kopřiva,...)

  • probiotika

  • trávicí enzymy

8. Pamatujte na další věci

Zdá se to jako samozřejmost, ale často tomu tak nemusí být, protože si to jednoduše neuvědomujeme. Každý živočich i naše štěně potřebuje dostatek vody, čerstvého vzduchu, procházky, pohyb, hry a další zábavu. Procházky dělejte krátké, abyste nezatížili jeho klouby při vývoji. Já osobně jsem s Arthurem (maďarský ohař, potřebuje hodně pohybu) začínal chodit okolo 500m v jeho třech měsících, 1km ve čtyřech až cca 5km v průměru v jeho šesti měsících.




Previous
Previous

Granule: proč nejsou vhodné jako krmivo?