Podcenění bezpečnosti při převážení pejska v autě se může vymstít. Nedělejte stejnou chybu i vy

Cestování se psem může být skvělá zábava. Při nedodržení základních bezpečnostních pravidel se ale jízda může zároveň nepěkně vymstít. Nesprávné zabezpečení pejska může ohrozit nejen jeho samotného, ale i celou posádku auta. Na přepravu čtyřnohých chlupáčů navíc v Česku platí zákony, za jejichž nedodržení vám může hrozit pokuta až 200 tisíc korun.

Automobilka Ford provedla výzkum, z něhož vyplynulo, že zhruba 32 procent lidí svého pejska při cestování autem nijak nezabezpečuje. To je však nejen nebezpečné, ale v Česku jde zároveň o přestupek. Za nedostatečné zajištění zvířete při jízdě autem může totiž policie řidiče na místě potrestat až dvoutisícovou pokutou. To je však jen to nejmenší riziko podceněné bezpečnosti.

Jaká jsou rizika špatného zabezpečení psa v autě?

postroj do auta

Dobrým bezpečnostním prvkem pro menší psy může být postroj s pásem, který psa i ostatní posádku ochrání od vylétnutím čelním sklem. Takový postroj můžete KOUPIT ZDE

KNěkteří z pěti tisíc respondentů výše zmíněného dotazníků uvedli, že se jim stalo, že pes při jízdě z auta vyskočil, což mělo za následek jeho zranění, nebo dokonce smrt. Další z dotazovaných již někdy kvůli pejskovi bourali – například proto, že jim překážel ve výhledu nebo šmátral do řízení. Volné zvíře na zadním sedadle může zase v případě nehody vylétnout enormní rychlostí dopředu a ohrozit tak sebe, řidiče i spolujezdce.

Na řidiče při převozu pejska se navíc vztahuje i zákon na ochranu zvířat proti týrání. Kromě zajištění bezpečné polohy tedy musíte dbát i na pravidelné pauzy, dostatečný přísun jídla či pití a další faktory. V případě neadekvátních podmínek pro převoz zvířátka vám může veterinární správa udělit pokutu až 200 tisíc korun. Přípravy na cestu se svým čtyřnohým parťákem tedy rozhodně nepodceňte.

Jak pejska převážet správně?

Speciální potahy dokážou nejen ochránit bezpečí při jízdě, ale také interiér vašeho vozu při znečistění.

Nechat pejska jen tak posadit na sedadlo a věřit v jeho poslušné chování rozhodně nestačí. Nejjednodušším způsobem zajištění bezpečnosti psa v autě jsou pásy. Běžné pásy určené pro lidi však vhodné určitě nejsou.

Zapněte si pásy, vyrážíme

K připoutání pejska je potřeba speciální bezpečnostní postroj do auta (klasický postroj na venčení nestačí, protože je moc volný). Ten se pak připevní k sedačce jedním ze dvou způsobů – buď pomocí speciálního pásu, který se zaklapne do běžné zásuvky na autopás, nebo připevněním postroje k zapnutému autopásu pro lidi. První zmiňovaná varianta je nevýhodná v tom, že nemusí být kompatibilní se všemi vozy. Při výběru na internetu, proto doporučujeme vybírat spíše postroje pro připevnění k pásu. Postroje do aut navíc mývají i karabinu pro připevnění vodítka, takže je lze používat i na běžné procházky.

Přepravky a potahy

Látková přepravka je jednou z bezpečných možností, jak přepravovat psa v autě. Podívejte se na všechny produkty

Další možností, jak pejskovi zajistit bezpečnost při jízdě, je látková přepravka nebo bezpečná klec umístěná na sedačce, nebo v kufru. Vždy je však nutné ji zajistit proti pohybu – třeba pomocí gumicuků či pásů.

Stále oblíbenějším řešením jsou pak ještě potahy na zadní sedadla. Ty se připevní za opěrky zadních i předních sedaček a vytvoří z prostoru za řidičem oddělené místo jen pro pejska. Díky tomu nemůže začít jen tak pobíhat po autě a zároveň nikam nezapadne (třeba pod sedačky). Některé potahy pak disponují i protiskluzovou vrstvou, aby váš mazlíček po cestě nepřejížděl ze strany na stranu.

Klec do kufru je jednou z nejbezpečnějších variant pro přepravu psů. Celou nabídku klecí si můžete prohlédnout zde



Kufr s mříží

Větší plemena však budou muset nejspíš téměř vždycky do kufru. Ani zde ale není dobrý nápad nechat je jen tak na volno. Základem je snadno přidělatelná mříž. Ta pejskovi zamezí, aby skočil na zadní sedačky a začal běhat po autě. Zároveň ho uchrání v případě nehody, protože nevylétne dopředu.

Psa můžete ještě případně i v kufru umístit do velké klece, kde bude mít dostatek prostoru nebo prostor vystlat ochranou dekou, která zajistí větší pohodlí a ušetří vás chlupů po zavazadlovém prostoru.

Nejdůležitější je péče

Cestování se psem však není jen o bezpečném umístění v autě, ale o jeho péči po celou dobu. Jak jsme psali již výše, nezapomínejte na pravidelné přestávky po cestě a dbejte na to, aby měl dostatek jídla a pití.

V létě pak nikdy nenechávejte psa samotného v autě na parkovišti. Bez klimatizace se totiž může auto na sluníčku změnit v nechtěnou saunu (teplota vevnitř bude mnohem vyšší než ta venkovní), což může být pro pejska i smrtelné. Při cestování s pejskem tedy buďte obezřetní neustále a ještě před tím, než vyrazíte, zvažte, zda je na takovou jízdu připravený. Pokud se ale budete držet výše zmíněných rad, můžete si spolu užít spoustu zábavy. Přejeme vám šťastnou a bezpečnou cestu!

 

























Previous
Previous

Antiparazitika pro psy

Next
Next

Nejlepší vánoční dárky pro psy