Antiparazitika pro psy

S příchodem jara každý z nás pejskařů řešíme, jak ochránit našeho mazlíčka před všemožnými parazity, kteří mohou způsobit zdravotní komplikace vašemu psovi, nebo přenášet nebezpečné nemoci. Na trhu existuje celá řada přípravků, proto je potřeba vybírat pečlivě na základě potřeb vašeho psa. Jaký produkt tedy zvolit pro vašeho psa?

Jak správně používat antiparazitika pro psy?

Mezi nejznámější parazity patří blechy, klíšťata, komáři, bodavé mouchy, vši a všenky. Než koupíte jakékoli antiparazitikum, zjistěte si co nejvíce informací nejen o produktu, ale také o vašem psovi. Pokud si nevíte rady, poraďte se s vaším veterinářem.

Správný výběr antiparazitika pro psa

Před samotnou koupí antiparazitika si ujasněte několik otázek:

1)     řešíte léčbu po napadení parazitem nebo prevenci?

2)     před jakými parazity chcete svého psa chránit?

3)     Jak starý a jak velký je váš pes?

4)     Máte v domácnosti i další mazlíčky nebo děti?

Antiparazitika pro preventivní ochranu nebo léčbu?

Přípravky pro prevenci jsou odlišné od těch, které potřebuje v případě, že už je pes napaden. Ovšem na trhu existují i přípravky, které mají jak preventivní, tak i léčivou účinnost.

Doba účinnosti

Antiparazitika se dělí podle účinnosti na jednorázové, krátkodobé a dlouhodobé. Repelenty ve spreji a šampony jsou typickou pro jednorázovou aplikaci nebo s krátkodobou účinnosti. Dlouhodobou několikaměsíční ochranu s účinkem do týdne od aplikace poskytují hlavně obojky, pipety nebo tablety.

Velikost a hmotnost psa

V každém příbalovém letáku antiparazitik jsou informace, pro jak velká plemena jsou určená. Dbejte zvýšené opatrnosti u plemen s hmotnosí pod 2 kg. Takto malým psům může příliš vysoký obsah účinných látek vážně ublížit. Vždy pořizujte přípravek určený pro danou váhovou kategorii a nekupujte přípravky pro vyšší hmotnost s úmyslem je rozdělit do více dávek!

Čtěte také: Máte bezpečné vybavení pro psa do auta?Podcenění bezpečnosti při převážení pejska v autě se může vymstít. Nedělejte stejnou chybu i vy

Prostředí, kde pes žije

Pokud máte dalšího spolubydlícího k vašemu psovi, například kočku, vybírejte antiparazitika pečlivě, protože některé přípravky pro psy jsou pro kočky toxické.

Druhy antiparazitik pro psy

Antiparazitika rozdělujeme podle způsobu aplikace na:

Antiparazitní obojky

Antiparazitní obojky jsou nejčastější metodou ochrany proti klíšťatům a blechám. Jejich výhodou je dlouhá výdrž a také to, že většina psů je na obojek zvyklá.

Osobní zkušenost mám s Foresto obojkem, který vloni fungoval na 100%. Můžete koupit zde

Spot-on pipety

Spot-on pipety se aplikují na kůži psa, jejich účinnost je však jen několik týdnů. Aplikaci je potřeba pravidelně opakovat. Antiparazitikum je v tekuté formě a aplikuje se mezi lopatky psa.

 

Antiparazitní šampony

Antiparazitní šampony jsou ideální volbou pro často koupané psy. Šampony jsou účinnou volbou v boji s již napadeným kožichem blechami a jiným hmyzem. Šetrně pečují o kůži a srst psa.

 

Spreje proti blechám a klíšťatům

Spreje proti blechám a klíšťatům nastříkáte na srst zvířete. Jejich účinnost je v řádů týdnů, snižuje se však koupáním. Spreje se využívají spíše k hubení, k prevenci využijte prostředky s repelentním účinkem.

 

Elektronické repelenty

Elektronické repelenty, nebo také ultrazvukové odpuzovače fungují na principu vysílání ultrazvukových vln, které parazity odpuzují. Ultrazvukové impulzy o frekvenci 40 kHz jsou pro člověka, psa i kočku neslyšitelné, parazitům však vadí.

 Zdroj: https://www.alza.cz/pet/antiparazitika-pro-psy/18869178.htm?idp=13805&banner_id=42455

 

Previous
Previous

Barf - cestování 2.

Next
Next

Podcenění bezpečnosti při převážení pejska v autě se může vymstít. Nedělejte stejnou chybu i vy