Může pes cuketu?

Každý milovník, páníček a chovatel psů chce pro své čtyřnohé kamarády to nejlepší. Proto se jim intenzivně věnuje. Stará se o ně, pečuje a srst, bere na dlouhé procházky a snaží se poskytovat pestrou, vyváženou a dobrou stravu. Jenže ne vždy je po ruce pytel s vyváženým krmivem. Občas se stane, často při pobytu venku pes sní něco, co běžně nedostává. A vám jako majiteli psa ihned naskočí husí kůže a čekáte co bude. Chodíte kolem zahrádek a všude se přes ploty na vás tlačí cukety? Co když váš mazlíček nějakou objeví a kousek sní, protože je ještě štěně a neví co může a co ne? Nebojte, pes ví, co je dobré.

Co to je cuketa

Než si řekneme, proč ji psovi dovolit pokousat a neodhánět jej od této potraviny, povězme si o ní něco. Tím si ji lépe přiblížíte a už budete vědět, co čekat. Cuketa (Cucurbita pepo) patří do čeledi tykvovitých (Cucurbitaceae) a její masitý plod je z botanického hlediska nepravou bobulí. Cuketě se v italštině říká zucchini, což v doslovném překladu znamená „malá dýně“. Cuketa se řadí mezi plodovou zeleninu.

Může cuketa psům ublížit?

Ne. Je lahodná a psi ji milují. Je spíše na místě napsat, proč byste cuketu měli svému psovi vůbec podávat.

  • Je totiž plná antioxidantů a ty pomáhají rozbourat volné radikály. Proč je to důležité? Protože tyto sloučeniny mohou vážně poškodit zdraví pejska. Urychlují proces stárnutí a mají degenerativní účinky. Pomocí antioxidantů je ale můžeme zničit. Cuketa je jich plná, především karotenoidů.

  • Z větší části je tvořena vodou. Takže umí hydratovat tělo, pomáhá s vylučováním (skvělá při zácpě) a má mnoho vlákniny. Především ve slupce, což je ostatně pro tuto zeleninu charakteristickým znakem.

  • Cuketa je přímo koktejl plný živin. Takže když ji budete psovi pravidelně přidávat do krmení, bude mít dostatek vitamínu A, C (ten si sice psi umí sami vyrobit, ale na škodu nejsou), B6, K a stopových prvků jako zinek, hořčík, měď a fosfor. Nezapomeňte však, že spousta vitamínu se teplem zničí. Takže cuketu psovi nevařte. Jednoduše ji omyjte a vhoďte do mixéru. Bude se tak lépe míchat s masem nebo ostatní přílohou barfu.

  • Je ideální složkou potravy, pokud chcete psa udržet v kondici. Rostlinná složka stravy by u zvířete měla činit 10-15 %. U cukety se nemusíte bát přibírání nebo zvýšení cukru v krvi. Není totiž kalorická. Má váš pejsek problémy s váhou? Pak již víte, jaký jídelníček připravit.

Hořká chuť cukety

Ve výjimečných případech se může stát, že bude cuketa neobvykle hořká a možná i pro psy svým způsobem toxická. Hořkost se běžně vyskytuje v celé části rostliny, ale v plodech ne. Může se však stát, že přejde i do plodu. Takovou cuketu psovi nedávejte. Mohla by mu ublížit. Kde se bere hořká chuť cukety? Může za to kukurbitacin, bio chemikálie pracující na hořkém principu. Hořké cukety jsou hlavně ty větších rozměrů. Takže je nekupujte a sáhněte po menších cuketách.

Čtěte také: Srovnání pojištění psů

Jak psovi servírovat cuketu

Na zahradě mu je trhejte s předstihem. Ty malé jsou pro psa delikatesou.

  • Cuketu omyjte a odstraňte stonek.

  • Poté ji připravte. Stačí rozmixovat nebo nakrájet na velmi drobné kousky. Můžete ji ale i čas od času spařit, povařit či dělat na páře.

  • Přidejte do krmení nebo jimi naplňte logické hračky.

Množství dávky cukety se řídí váhou psa:

1-2 lžičky denně pro malé psy

2-3 lžičky denně pro střední psy

1-2 polévkové lžíce denně pro velké psy

 

Previous
Previous

Může pes dýni?

Next
Next

Mohou psi šípek?