Může pes dýni?
Nejenže psi mohou jíst dýni. Vlastně by dokonce i měli. Dýně jsou totiž plné živin, které jsou pro pejsky prospěšné. Mají příznivý vliv na jeho zdraví, protože obsahují dostatek vlákniny, která podporuje trávení. Většina psů navíc miluje chuť dýně, takže je lehké jim tyto benefity dopřát.
Pojďme si představit některé z vlastností, kterými dokáže dýně podpořit zdraví a celkovou spokojenost vašeho pejska.
Vitamíny a minerály
Dýně jsou opravdu bohaté na živiny, které psi potřebují. Jsou skvělým zdrojem vitamínů A, E nebo C. Ty jsou důležité pro správné fungování imunitního systému, mozku, očí či ochranu kůže.
Mimo to dýně obsahují i celou řadu důležitých minerálů, mezi které patří například draslík, měď, mangan či železo, z nichž se každý podílí nedílnou součástí na správném fungování všech buněk. Už to je dobrý důvod k zařazení dýně do pravidelného jídelníčku vašeho pejska.
Čtěte také: Srovnání pojištění psů
Zdraví očí
Stejně jako jiná oranžová zelenina i dýně obsahuje velké množství beta-karotenu, který v se v těle dále přeměňuje na vitamín A. Ten pomáhá zlepšovat zrak a celkově podporuje fungování imunitního systému, zdraví kůže nebo srsti. Karotenoid zeaxanthin navíc pomáhá ochraňovat oči pejska před poškozením od slunečního záření.
Obsah antioxidantů
Antioxidanty chrání vašeho pejska před nebezpečnými volnými radikály v jeho těle. Volné radikály jsou zjednodušeně poškozené buňky, které si berou molekuly od jiných, zdravých buněk. Vznikají při vystavování se toxinům a zároveň to jsou přirozeně se tvořící vedlejší produkty metabolismu. Když se volné radikály pohybují po těle nekontrolovaně, mohou vážně poškodit různé buňky, nebo dokonce pejskovu DNA.
Antioxidanty obsažené v dýni obsahují tři rostlinná barviva, které se obecně nazývají jako karotenoidy. Patří mezi ně beta-karoten, zeaxanthin a beta-kryptoxanthin.
Karotenoidy pomáhají snižovat rizika rakoviny a nejrůznějších degenerativních poruch. Studie dále ukazují, že mohou být prospěšné i pro správné fungování kostí. Stejně jako beta-karoten i beta-kryptoxanthin se přeměňuje na vitamín A. Zeaxanthin se zase podílí na zpomalování procesu stárnutí, zlepšuje srdeční zdraví, zvyšuje hladinu glutathionu, a naopak pomáhá snižovat četnost zánětů kůže.
Anti-parazitické vlastnosti
Semínka dýně jsou přirozenou a účinnou cestou k odstranění nejrůznějších parazitů, jako jsou např. červi z pejskova trávícího systému. Obsahují totiž kukurbitin, který červy zabíjí. Studie na myších i na samotných štěňátkách ukázaly, že dýňová semínka opravdu pomáhají zbavit se červů ze střev.
Zdroj vlákniny
Dýně je skvělým zdrojem vlákniny, která je nezbytně důležitá pro zdravý chod pejskova trávícího traktu. Obsah rozpustné vlákniny dokáže aktivně absorbovat vodu, což pomáhá ke ztuhnutí řídké stolice. To je dobrým přínosem, pokud má váš pejsek třeba zrovna průjem. Vláknina ale může pomoct i při opačném problému rozředěním ucpané stolice při zácpě.
Mimo to se díky vláknině cítí psi déle nasycení déle. Vláknina může být také účinnou prevencí před problémy s ucpanými anální žlázami u psa.
Jak krmit psa dýní?
Nejcennějšími a nejvýživnějšími částmi dýně jsou semínka a dužina. Stejně jako i jakoukoliv jinou zeleninu je nejlepší dopřát svému pejskovi bio dýně bez pesticidů.
Dýňová semínka
Dýňová semínka obsahují málo tuku, ale naproti tomu jsou velmi bohatá na bílkoviny. Pokud chcete dýňová semínka používat k vypuzení parazitů ze střev, určitě je svému pejskovi podávejte syrové a neochucené. Rozhodně jej nekrmte solenými dýňovými semínky, které jí lidé.
Nejlepší cestou jak vyřešit problémy s parazity ve střevech je semínka nadrtit a přidat je svému čtyřnohému kamarádovi jednou či dvakrát za den do jídla v poměru asi ½ čajové lžičky na 9 kg jeho váhy. To dělejte do doby, dokud v pejskově stolici neuvidíte žádné parazity nebo vajíčka.
Dýňová dužina
Dýni ale můžete svému parťákovi podávat i syrovou nebo ve formě předem připraveného pyré jako součást jeho pravidelného jídelníčku.
Jako součást zdravé diety můžete svému pejskovi podávat každý den zhruba 1/3 až ½ hrnečku dýně. Můžete mu ji servírovat jak syrovou tak vařenou podle toho, jak ji má radši. Pokud ale budete psovi podávat dýni syrovou, budete ji muset kvůli stravitelnosti nejprve rozemlít a udělat z ní jakousi kaši. Pokud má váš pejsek radši něco tužšího, můžete mu podávat vařenou dýni nakrájenou na kostičky.
Možná vás ale překvapí, že je lepší svému pejskovi dávat plechovkové dýňové pyré než to čerstvé, které si připravíte doma. Je to kvůli tomu, že plechovkové pyré je bohatší na vlákninu i ostatní živiny, a naopak obsahuje méně vody. Plechovkové dýňové pyré je navíc mnohem lehčí sehnat v obchodě kdykoliv během roku. Při jeho koupi si ale dejte pozor, abyste sahali po samotném a neochuceném dýňovým pyré a ne po náplni do dýňového koláče, která většinou bývá ochucená. Sehnat můžete dokonce i speciální dýňové pyré pro psy. To je ale často dražší než obyčejná kaše prodávaná v obchodě a přitom neobsahuje žádné speciální ingredience.
Jak pomocí dýně ulevit pejskům od zácpy nebo průjmu?
Dýně může být často jednoduchým pomocníkem při boji s průjmem nebo zácpou u pejsků. Jak jsme již zmínili výše, tajemství se ukrývá ve vláknině, která dokáže řešit oba nejčastější střevní problémy.
Jestliže váš pejsek trpí průjmem, přidávejte mu do jeho jídla pravidelně po dobu několika dní od 1 do 4 čajových lžiček (podle jeho váhy) plechovkového dýňového pyré. Po několika dnech by měla být stolice pevnější. Vláknina totiž dokáže absorbovat přebytečnou vodu v pejskově trávícím traktu.
Na zácpu doporučujeme přidávat vašemu čtyřnohému kamarádovi opět 1 až 4 čajové lžičky dýně do každého jídla po dobu několika dnů. Použít můžete klidně i čerstvé pyré. Důležité přitom ale je, aby byl pejsek dostatečně hydratovaný, takže mu dopřejte hodně vody. Vláknina pak pomáhá usnadňovat pohyb střev, takže by zácpa snad měla po několika dnech pominout.
Ať už jde o zácpu, nebo průjem, pokud se problémy vašeho pejska do několika dnů nezlepší, bude nutné zjistit, co je způsobuje, abyste mohli začít hledat i jiná možná řešení.
Dýňové pamlsky
Udělat si domácí pamlsky z dýní pro svého pejska není žádná věda. Stačí třeba nechat zamrznout dýňové pyré v silikonových nádobách na kostky ledu. To pak můžete použít jako rychlou a chutnou svačinku pro svého chlupatého kamaráda během horkých letních dnů.
Příště až zas uvidíte dýni, nezapomínejte, že neslouží jen k vydlabávání na Halloween. Váš pejsek může čerpat výhody z jejích zdravý prospěšných vlastností po celý rok!