Jak odstranit klíště - pes

Klíšťata na vašem pejskovi nejsou příjemná záležitost. Jsou děsivá a přenášejí nemoci.

Rok co rok nás v televizi experti varují, že letos bude obzvlášť zvýšený výskyt klíšťat. Zároveň nám připomínají, že výskyt onemocnění, která klíšťata přenášejí, se stává endemickým pro nová a nová místa.

Pokud si váš pejsek rád hraje v zalesněných oblastech, je možné, že jednoho nebo dva parazity chytne – a to i v případě, že dbáte na prevenci. Ani toxické farmaceutické produkty totiž nenabízejí stoprocentní ochranu.

vyndat psovi klíště

Dobrá zpráva ale je, že se borelióza ani jiné nemoci od klíšťat nepřenášejí okamžitě. Takže když klíště odstraníte do 24-36 hodin od přisátí, s největší pravděpodobností se váš pejsek nenakazí. Znamená to ale, že svého čtyřnohého kamaráda musíte pořádně prohledávat a klíšťata vytahovat co nejrychleji.

Pojďme se podívat na pár věcí, které byste měli o odstraňování klíšťat ze svého pejska vědět.

Jak psovi vyndat klíště

První pravidlo je odstranit klíště co nejrychleji, nejlépe během 24-36 hodin od přisátí. Jestliže se váš pejsek probíhá v místech s výskytem klíšťat každý den, musíte ho také každý den kontrolovat. Jinak byste ho měli od klíšťat prohledávat vždy, když se vrátí z lesa nebo jiné rizikové oblasti.

Klíšťata si rádi libují mezi prsty pejsků, na tříslech nebo okolo uší. Často se usedají i kolem řitního otvoru, ocasu nebo očních víček.

Udělejte si dobrý výhled na klíště

Prsty rozhrňte pejskovy chlupy okolo klíštěte.

Pořádně klíště chytněte

Pinzetou klíště chytněte co nejblíže u kůže. To stejné platí při používání odstraňovače klíšťat. S parazitem netočte, ani ho netrhejte.

Vytáhněte klíště

Opatrně stisknutou pinzetu nebo odstraňovač táhněte směrem nahoru. Přidávejte sílu a tlačte víc, dokud se klíště neodlepí od kůže. Tímto způsobem ho dostanete ven i s hlavičkou a ústím.

Vyčistěte postiženou oblast

Místo přisátí i své ruce pořádně umyjte alkoholem, jódem nebo mýdlem a vodou.

Zbavte se klíštěte

Vytáhnuté klíštěte utopte v alkoholu nebo ho zabalte do toaletního papíru a spláchněte do záchodu. Případně si můžete klíště v alkoholu nechat a poslat ho do laboratoře k vyšetření, kde zjistí, zda bylo infikované, či nikoliv.

Co dělat, když hlavička klíštěte zůstane stále přisátá?

Ničeho se nebojte. Dané místo akorát vyčistěte podle návodu výše. Hlavička si nakonec cestu ven sama najde.

Klíšťata u psů: Co nedělat?

Když už víte, jak klíště u pejska vytáhnout, je tu i pár věcí, které byste rozhodně dělat neměli.

-        Neodstraňujte klíště pomocí prstů – Pokud už to ale děláte, použijte alespoň kapesník nebo papírovou utěrku. Po zákroku si pořádně umyjte ruce vodou a mýdlem. Rozhodně nechcete, aby vám na nich zůstala krev nebo sliny klíštěte. Opět nezapomeňte vyčistit i poraněné místo u pejska.

-        Nemačkejte ani nedrťte klíště – To by mohlo způsobit, že se infikované tělíčko dostane do pejskovi krve skrz ústí klíštěte. Zvyšuje se tím tedy riziko vzniku onemocnění.

-        Nebojte se, když v pejskově kůži zůstane hlavová část klíštěte – To se občas stává, zejména pokud je klíště dobře přichycené. Je to podobné, jako s třískami. Za pár dnů sama vypadne.

-        K vytahování nepoužívejte odlakovač, vazelínu, repelent ani jiné podobné látky – Ty totiž můžou zapříčinit, že se klíště do vašeho pejska vyzvrací, což by zvýšilo riziko infekce. Spousta lidí tuto chybu přesto stále dělá („jak psovi odstranit klíště pomocí vazelíny“ je jeden z nejpopulárnějších webových dotazů), vy se jí ale raději vyvarujte.

-        Nezapalujte klíště pomocí cigarety nebo sirky – I ty mohou způsobit zvracení klíštěte.

-        Neházejte klíště do koše nebo umyvadla – Snadno se totiž vyplazí zpátky.

Psí onemocnění přenášená klíšťaty

V různých oblastech se nachází různé druhy klíšťat, která přenášejí různé nemoci. Připravili jsme si pro vás alespoň seznam nejčastějších chorob, kterými mohou klíšťata vašeho pejska nakazit, o kterých byste měli vědět.

Lymská borelióza (Borrelia burgorferi)

Typ klíštěte: Klíště jelení nebo klíště černohlavé (Ixodes scapularis)

Erlichióza (Erlichiosis canis)

Typ klíštěte: Klíště osamělé (Ambylomma americanum)

Anaplazmóza (Anaplasma phagocytophilium nebo Anaplasma platyu)

Typ klíštěte: Klíště černohlavé nebo jelení (Ixodes scapularis nebo Ixodes pacificus)

Skalní horská skvrnitá horečka (Rickettsia rickettsii)

Typ klíštěte: Klíště americké (Dermacentor variabilis), klíště skalní (Dermacentor andersonni), klíště hnědé (Rhipicephalus sangunineus)

Babesióza (Babesia microti)

Typ klíštěte: Klíště černohlavé (Ixodes scapularis)

Hepatozoonóza (Hepatozoon canis)

Jde o nově se objevující onemocnění, které je poměrně vzácné. Stojí ale za zmínku, protože ho nezpůsobují samotná klíšťata, ale to když váš čtyřnohý kolega nějaké sní.

-        Hepatozoonóza může vzniknout, když si pejsek infikované klíště sám strhne, nebo ho sní

-        Jde o velmi nebezpečné onemocnění, takže se vždy snažte odstranit pejskova klíšťata dříve, než to udělá on sám

PRO TIP: Někteří chlupáči vám sami „ukážou“, kde klíště mají. Zkuste proto sledovat, zda se váš pejsek na nějakém místě opakovaně neškrábe nebo nekouše. Pokud máte dlouhosrstého pejska, můžete mu chlupy na daném místě rozfoukat pomocí fénu pro psy. Chloupky se rozestoupí, takže uvidíte jeho kůži, a snadněji tak objevíte skryté parazity. Případně můžete použít vlastní fén. Vždy se ale ujistěte, že používáte studené nastavení, abyste svého čtyřnohého kolegu nepopálili.

Jak dlouho dokáže klíště přežít bez hostitele?

Může se stát, že vám po vytáhnutí klíště upadne a ztratí se. Možná tedy přemýšlíte, jak moc se musíte snažit, abyste ho našli. Zde pro vás máme poměrně dobrou zprávu.

-        Klíšťata se mohou snadno vysušit a umřít rychle, pokud je vlhkost vzduchu menší jak 90 %

-        Často nepřežijí déle jak 24 hodin a většina z nich zemře během 8 hodin

-        Na mokrém oblečení v koši se špinavým prádlem mohou přežít i 2-3 dny, pokud se před nedávnem nasytili krví

Co se ale stane, když si domů přineste klíště na oblečení?

Podle studie Vermontské univerzity stačí dát daný kus prádla do sušičky na vysokou teplotu a klíště by mělo během 5 minut umřít. Pokud však chcete oblečení nejdříve vyprat, měli byste použít teplotu vyšší jak 45 °C, aby klíště zemřelo. Jestliže klíště přežije praní, dejte prádlo do sušičky a nechte ho sušit alespoň 70 minut při nízké teplotě, nebo 50 minut při vysoké. Je ale potřeba zmínit, že při studii byla zkoumána jelenovitá klíšťata. Jiné druhy tedy mohou reagovat odlišně.

Nejlepší strategie je samozřejmě snažit se držet svého pejska od klíšťat co nejdál. Vždy se ale vyplatí pravidelně kontrolovat, zda na něj náhodou nějaké neskočilo. Když je totiž vytáhnete co nejdříve, je šance vzniku onemocnění velmi nízká.

Zde je pár tipů, jak můžete udržet klíšťata od svého pejska co nejdál.

Chraňte svého psa před klíšťaty

Na trhu je spousta repelentů či antiparazitik proti klíšťatům, které mohou vašemu pejskovi uškodit. Jsou totiž toxické a mohou způsobovat nebezpečné vedlejší účinky.  Obzvláště rizikové jsou nové perorální přípravky proti blechám a klíšťatům. Dát svému chlupáčovi jednou za čas chutnou svačinku zní sice celkem pohodlně, jenže takové léky zůstávají a cirkulují v pejskově krevním oběhu. Tyto „léky“ útočí tak, že napadnou nervový systém klíštěte, čímž ho zabijí. To ale znamená, že mohou být nebezpečné i pro pejska. Mezi jejich vedlejší účinky patří:

a)     Zvracení

b)     Letargie

c)     Průjem

d)     Záchvaty

Když se tyto látky dostanou do krve vašeho čtyřnohého kamaráda, zůstanou v ní několik týdnů či měsíců. Pokud by na ně měl váš pejsek špatnou reakci, nemůžete je z jeho těla jen tak dostat. Proto je mnohem bezpečnější se jim úplně vyhnout a raději vyzkoušet přírodní repelenty.

3 přírodní způsoby ochrany psa před klíšťaty

Při ochraně svého pejska před klíšťaty přirozenou cestu je potřeba se zaměřit na tři oblasti – stravu, vnější ochranu a prostředí, kde se váš chlupáč pohybuje.

Jídlo, které chrání psa před klíšťaty

Některé potraviny mohou zabránit klíšťatům v přisávání se na vašeho pejska.

Česnek

Česnek pomáhá odpuzovat blechy a klíšťata pomocí odéru, který prochází skrz pejskovu kůži. Nemyslete si ale, že je česnek pro pejsky jedovatý. Ve skutečnosti je to zdravý doplněk jeho stravy. Klíčem je však správné dávkování – zhruba 1/3 čajové lžičky nadrceného česneku na každých 5 kg pejskovy váhy.

Jablečný ocet

Dávejte svému pejskovi denně zhruba ½ čajové lžičky na každých 10 kg jeho váhy. Ocet můžete přidat do chlupáčovy misky s jídlem nebo vodou. Obrní ho nejen před klíšťaty, ale i před blechami.

Lokální prevence proti klíšťatům pro psy

Existuje mnoho přírodních lokálních roztoků, které mohou ochránit vašeho pejska před klíšťaty.

Bylinný prášek proti blechám a klíšťatům

Na trhu můžete najít spoustu bylinných prášků a sprejů proti blechám i klíšťatům. Většina z nich obsahuje účinné bylinné kombinace, které je odpuzují. Případně si můžete takový přípravek vyrobit sami doma za použití rovnoměrného množství diatomitové zeminy (potravinářské), neemu a řebříčku. Touto směsí pak zlehka pejska zlehka posypte. Můžete mu rozhrnout srst, aby se prášek dostal na kůži. Dávejte si ale pozor na oči, nos a tlamu.

Bylinné obojky proti blechám a klíšťatům

I obojek proti klíšťatům si můžete vytvořit sami.

1)     Smíchejte 2 čajové lžičky mandlového oleje s 2 kapkami esenciálního oleje z růžového pelargonia nebo esenciálního oleje palo santo.

2)     Dejte pár kapek roztoku na pejskův obojek nebo šátek.

3)     Když je pejsek doma, šátek či obojek mu sundejte

4)     Olej aplikujte opakovaně každý týden

Existuje i několik bylinných nebo esenciálních olejů proti klíšťatům, které si můžete zakoupit. Vyhněte se ale jakýmkoliv produktům obsahujícím esenciální oleje zimostrázu, penízovky nebo hřebíčku. Ty totiž můžou být pro psy nebezpečné. I v případě ostatních olejů je ale lepší používat je pouze tehdy, když je pejsek vystaven riziku klíšťat, a doma je vždy odstranit.

Šampón proti klíšťatům

Vyrobte si vlastní šampón proti klíšťatům:

1)     Namíchejte několik kapek esenciálního oleje palo santo s vaším oblíbeným přírodním levandulovým šampónem.

2)     Nechte pěnu na pejskovi 20 minut působit a poté ho opláchněte

Tímto způsobem zabijete všechny přichycená klíšťata a pomůžete ho ochránit před dalšími.

Citrusový repelent

Vytvořte si vlastní citrusový repelent:

1)     Nakrájejte citron na čtvrtiny a ty dejte do půllitrové sklenice

2)     Citrony zalijte vařící vodou a odvar nechte přes noc odstát

3)     Ráno nalijte tekutinu do rozprašovače

4)     Roztok nastříkejte na pejska (opět buďte opatrní okolo očí a nosu)

TIP: Pro co nejlepší účinek věnujte při aplikaci pozornost zejména místům za ušima, okolo hlavy, na začátku ocasu a podpaží.

Diatomitová zemina (DZ)

DZ je v podstatě jemný bílý prášek. Skládá se ze zkamenělých zbytků drobných vodních živočichů zvaných diatomy.

1)     Kupte si potravinářskou diatomitovou zeminu

2)     Pejska posypte malým množstvím DE (začněte od ocasu)

3)     Při aplikaci rozhrňte srst, ať se prášek dostane na jeho kůži

4)     Diatomitová zemina prorazí ochranné struktury klíšťat, díky čemuž se vysuší a uhynou

DZ je pro psy bezpečná, ale může na pokožku působit dehydratačně, takže ji používejte pouze v přiměřeném množství, a dejte si pozor, aby se pejskovi nedostala do očí, nosu nebo úst.

Udržte klíšťata pryč z míst, kde si váš pes hraje

Pokud se klíšťata vyskytují na vašem pozemku, můžete udělat pár jednoduchých kroků k jejich vyhnání.

Hlístice

Hlístice se živí larvami klíšťat. Tím se přeruší jejich životní cyklus, díky čemuž parazit zahyne. Hlístice jsou mikroskopické, červům podobné organismy, které žijí v půdě a kromě blech a klíšťat se živí i dalšími druhy zahradních škůdců.

Zakoupit je můžete online a většinou bývají dodávány připravené k použití. Stačí přidat vodu podle pokynů na obalu a pomocí konvice nebo postřikovače je rozprášit po zahradě.

Diatomitová zemina

Použijte potravinářskou diatomitovou zeminu a rozprašte ji okolo svého pozemku. Pro klíšťata i blechy je totiž smrtelná, ale pro domácí mazlíčky i lidi je bezpečná. Neublíží ani prospěšným žížalám a zároveň obsahuje minerály, které jsou pro vaši zahrádku dobré, takže splácnete hned několik much jednou ranou.

Psi mohou mít klíšťata

Nechte svého psa být psem a příliš se nestrachujte. Existuje spousta způsobů, kterými ho můžete před klíšťaty uchránit, takže tento malý parazit nemusí být vždy strašákem. Stačí svého čtyřnohého kamaráda pravidelně kontrolovat a klíšťata mu odstraňovat co nejdříve po přisátí.

Previous
Previous

Srovnání pojištění psů

Next
Next

Barf - cestování 2.