Mohou psi česnek?
Česnek je na seznamu jedovatých rostlin pro psy, ale….!Je to obecný fakt, který opět nelze generalizovat. Existuje několik způsobů, jak česnek psům bezpečně podat, neublížit jim a naopak pomoct.
Proč je česnek skvělý?
Česnek má vysoký obsah inulinu, aminokyselin, síry, zinku, draslíku a fosforu. Obsahuje také vitamín A, C, vápník, hořčík, mangan, selen a vitamíny skupiny B. Ufff, opravdu hodně, že ano?
Česneková “štiplavost” zahřívá tělo a zlepšuje krevní oběh. Česnek má rovněž afinitu k plícím, tlustému střevu, slezině a žaludku. Pomáhá detoxikovat tělo. Podporuje “dobré” bakterie v žaludku a eliminuje ty špatné. Pomáhá také vašemu psovi vstřebávat živiny a eliminovat odpady v celém zažívacím traktu.
Na jednu věc bych ale upozornil. Před podáním česneku se ujistěte, že váš pes nemá problémy se střevy.
6 Pro
Zabraňuje krevní sráženlivosti
Snižuje hromadění cholesterolu
Rozšiřuje cévy
Pomáhá předcházet tvorbě nádorů
Přírodní antibiotikum
Přírodní antiparazitikum a antimykotikum
Antiparazitikum
V naších podmínkách jsou klíšťata dost rozšířená a česnek vám může pomoct k odpuzení těchto parazitů. Česnek je potřeba začít podávát několik týdnů před sezónou, aby se česnek dostal do podkožního tuku a začal odpuzovat včas.
V období klíšťat není vhodné psy příliš koupat. Pokud sprchujete psa často a šampónem, česnekové aroma vymizí a nebude psa dostatečně ochraňovat.
Toto česnekové přírodní antiparazitikum dokáže odpudit i blechy a komáry.
Bojovník proti rakovině
Česnek pozitivně působí na psí imunitu a pomáhá v boji proti rakovině střeva, plic, žaludku a konečníku. Přírodní antibiotikum ničí “špatné” bakterie a rakovinotvorné buňky.
National Cancer Institute uvádí, že existuje několik studií a souvislostí, kde zvýšený podíl česneku snižuje podíl rakovinotvorných buněk.
Vždy jen čerstvý
Je důležité, abyste vašemu psovi podávali jen čerstvý česnek. Nikoliv granulovaný, sušený, atd..
Nejlepší česnek je samozřejmě ten váš, ze zahrádky, pokud ji máte. Není doporučen čínský česne, který z dlouhodobých testů ukazuje nebezpečnou hladinu arsenu, chloru a těžkých kovů.
Proč je to důležité?
Při nasekání čerstvého česneku získáte allicin (alicin), aktivní léčivá látka v česneku, která mu dodává antibiotické, protirakovinotvorné, antivirové a antioxidační vlastnosti.
Kdy česnek nepoužívat?
Česnek je bezpečný pro vašeho psa, pokud jej krmíte v míře, která je popsána níže. Existují však výjimky, na které je potřeba si dát pozor.
Březí feny
S jakýmkoliv doplňkem nebo lékem buďte u březích fen opatrní. Navíc česnek ovlivňuje chuť mléka, takže ani pro kojící feny není česnek vhodný.
Štěňata
Štěňatům není vhodné podávat česnek do jejich 6 měsíců věku. Štěňata mladší osmi týdnů neprodukují červené krvinky, což také není vhodné v kombinaci s česnekem. U štěňat mezi 6-12 měsící buďte s podáváním česneku velmi opatrní a podávejte česnek maximálně v polovičních dávkách.
Specifické problémy plemena
Veterinární bylinkářka Susan Wynn varuje před podáváním česneku plemenům Akita a Shiba Inu. Tato plemena jsou citlivější na hemolytické účinky oxidantů, jako je N-propyldisulfid nacházející se v česneku. Pokud máte obavy z rizik souvisejících s plemenem vašeho psa, poraďte se specialistou.
Interakce s různými léky
Vždy konzultujte podání česneku se svým zvěrolékařem nebo specialistou, pokud váš pes užívá nějaké léky, především léky na srdce, inzulín, na ředění krve, atp..
Jak česnek připravit?
Česnek oloupejte a nasekejte, tak jak jste zvyklí při vaření česnekové polévky a před podáním jej nechejte pár minut odležet.
Dávkování
pes do 3kg - 1/6 čajové lžičky
pes 5kg - 1/3 čajové lžičky
pes 8kg - 1/2 čajové lžičky
pes 10kg - 2/3 čajové lžičky
pes 15kg - 1 čajová lžička
Na co nezapomínat
Při krmení česnekem je doporučeno psa krmit každý druhý týden.
Pokud si nejste jisti, zda dokážete psovi česnek správně podat, psa česnekem nekrmte.
Zdroj:
https://www.dogsnaturallymagazine.com/garlic-for-dogs-poison-or-medicine/