Může pes ananas?
Hodí se jako skvělá dekorace tropických drinků nebo šťavnatá přísada do zeleninového salátu. Je ale ananas vhodný i pro naše čtyřnohé kamarády? Pokud jste přemýšleli, že byste svému pejskovi dopřáli kousek tohoto osvěžujícího ovoce, nejspíš se nemáte čeho bát. Čerstvý ananas může být pro vašeho chlupatého kamaráda skvělou výživnou svačinkou – dokud mu ho dáváte v míře.
V čem je ananas pro psy dobrý?
Čerstvý ananas má vysoký obsah vitamínů B a C. Zároveň je bohatý na minerály a elektrolyty, jako je draslík, hořčík, železo či zinek. Spousta živin z ananasu podporuje pejskův imunitní systém a zároveň pomáhá zdravému trávení.
Syrový ananas může být pro pejsky zdravým pamlskem, dokud je podáván v přiměřené míře. Konzervovaný nebo sušený ananas nicméně většinou obsahuje přidané cukry, což mu dává zbytečné kalorie navíc, které váš pejsek rozhodně nepotřebuje.
Je bezpečné dávat psovi ananas?
Stejně tak, jako je ananas bohatý na živiny, má i své zápory. Jeho vysoký obsah vlákniny sice je v malých dávkách přínosný, nicméně v příliš velkém množství může způsobit zažívací potíže, jako je průjem, nebo naopak zácpa. Pro pejsky s citlivým žaludkem může tak být problém i malý kousek ananasu.
Ananas je navíc plný přírodního cukru, což může představovat riziko pro psy s cukrovkou. Vysoký obsah kyselin v ananasu zároveň může způsobit opotřebení zubní skloviny a urychlit tak vznik zubního kazu.
Když budete svého čtyřnohého kolegu ananasem krmit, nedávejte mu ani ostnatou slupku, ani tvrdé jádro plodu. Ty mohou způsobit gastrointestinální ucpání. Pokud by váš pejsek naběhnul k odpadkům a tyto části zhltal, zavolejte raději svému veterináři. Ten vám poradí, zda s ním máte přijet na kontrolu, nebo stačí zatím jen pozorovat a počkat.
Jak ananas pro psa servírovat?
Jakým způsobem může váš pejsek ananas jíst? Když se budete držet následujících bodů, můžete mu tuto šťavnatou svačinku čas od času beze strachu dopřát.
a) Poraďte se s veterinářem. Nejprve se ujistěte, že váš pejsek netrpí žádnými onemocněními, na které by ananas mohl mít negativní vliv, jako je např. cukrovka.
b) Ananas před podáváním vždy oloupejte, zbavte jádřince a odstraněné části odložte mimo dosah pejska.
c) U velkých pejsků stačí ananas nakrájet na větší kousky, pro malé pejsky radši připravte menší kostičky.
d) Pokud servírujete ananas pejskovi poprvé, dejte mu nejprve malý kousek na ochutnání a počkejte zhruba hodinu, kdyby se náhodou dostavily nějaké zažívací potíže. Kdyby se vám zdálo, že mu ananas nesedl, další už mu nedávejte. Nezapomínejte na to, že jídlo mimo pejskovu běžnou stravu by mělo tvořit maximálně 10 % jeho celkového kalorického příjmu.
e) Nedávejte pejskovi více jako 2-3 malé kousky ananasu denně.
Trocha ananasu v přiměřené míře může být skvělou a chutnou svačinkou, kterou si váš pejsek zamiluje. Buďte ale opatrní, nepřežeňte to a nedovolte, aby pejskův entusiasmus pro tuto žlutou pochoutku převážil takovou stravu, která je pro jeho celkové zdraví nejlepší.
Čtěte také: Jaká jsou antiparazitika pro psy?