Může můj pes lilek?

Lilek je typickým pokrmem středomořské kuchyně, ať už grilovaný, smažený nebo jako pyré. Mohou však lilky jíst i psi?

Lilky jsou u některých lidí velmi oblíbené, jiní se jim naopak vyhýbají. Podobně je tomu i u psů: někteří jejich chuť nesnášejí, jiní je milují.

Pokud jste velkými fanoušky lilku a nemůže chybět na vašem jídelníčku, je pravděpodobně jen otázkou času, kdy skončí i v misce vašeho čtyřnohého mazlíčka.

Lilek je považován za velmi výživnou potravinu, která obsahuje spoustu vitaminů a minerálních látek. Je to vynikající potravina nejen pro srdce, ale také pro mozek: silné antioxidační barvivo slupky účinně chrání membrány nervových buněk a vitamin B1 podporuje tvorbu acetycholinu, který - mimo jiné - přenáší signály z mozku do svalů.

Reguluje také hladinu cholesterolu - jeho rozpustná vláknina váže v trávicím traktu žlučové kyseliny.

V neposlední řadě má lilek poměrně nízký obsah kalorií, což z něj může dělat výbornou volbu, pokud má váš pes nadváhu nebo se chcete vyhnout přibírání na váze.

Ale pozor: syrové a nezralé lilky jsou pro psy jedovaté!

Mohou psi jíst lilek?

Lilek je z botanického hlediska ovoce, které je pro psy obtížně stravitelné. Pro psy může být škodlivý, zejména pokud je konzumován syrový, protože obsahuje alkaloidy, které mohou vést k otravě. Vařením se toxiny zneškodní. Proto by psi měli jíst lilek pouze tepelně upravený.

Lilek obsahuje látku solanin, která patří mezi alkaloidy, které jsou pro psy toxické. Obsah solaninu je zejména v nezralé a syrové zelenině nebezpečně vysoký, což znamená, že jejich konzumace může vést k otravě.

Pes snědl syrové lilky: Co dělat?

Mnoho psů se lilkům automaticky vyhýbá, protože je odrazuje jejich hořká chuť. Pokud váš pes sní větší množství syrové zeleniny, určitě se poraďte s veterinářem. Otrava solaninem se vyznačuje typickými příznaky otravy:

  • Nevolnost a zvracení

  • Průjem nebo dokonce krvavý průjem

  • podráždění sliznic

  • apatie a poruchy mozkových funkcí

Vařený lilek: psi ho mohou jíst, ale s mírou

Pokud se zralé lilky uvaří, hořké toxiny se ztratí a zelenina je bezpečná. Přesto byste měli vařené lilky psovi podávat pouze v malém množství v rámci BARF jídelníčku.

Reklama

Lilky pro psy: Jak je krmit?

Toto krmivo podávejte svému psovi pouze zcela vařené a bez přidání soli nebo jiných dochucovadel. Pečené a nakládané lilky jsou pro psy tabu, protože pečené látky, oleje a koření mohou vést k zažívacím problémům nebo dokonce k otravě.

Základní příprava lilku: Odřízněte konce lilku a nakrájejte ho na kolečka o tloušťce asi 1,2 cm (ne tenčí). Správná tloušťka je u lilku důležitá. Na mírném ohni zahřejte 2 lžíce vody. Jakmile se voda začne odpařovat, položte plátky lilku na celou plochu pánve. Přikryjte pokličkou a smažte 3 až 4 minuty. Poté lilek otočte na druhou stranu, přidejte 1 lžíci vody, přikryjte a smažte další 2- 3 minuty. Přendejte kolečka lilku do mísy.

Pro které psy není lilek vhodný?

Pokud váš pes trpí zánětlivými problémy, například artritidou, podávání lilku se nedoporučuje. Hlavním důvodem tohoto doporučení je, že lilek může zvyšovat zánět, což by mohlo stav vašeho psa zhoršit. Ačkoli tento účinek není zaručen, bylo by rozumné se lilku vyhnout.

V neposlední řadě byste se měli lilku vyhnout, pokud váš pes trpí problémy s ledvinami. Důvodem této poslední výjimky je, že lilek má vysoký obsah oxalátů, které mohou u některých psů zhoršit již existující problémy s ledvinami.

Závěrem lze říci, že podávání lilku psovi je bezpečné, pokud je správně připraven.



Previous
Previous

Může můj pes kaštany?

Next
Next

Může můj pes čočku?