Může můj pes kokosový olej? 2. část
Kokosový olej pomáhá při hojení ran
Díky svým protizánětlivým a antibakteriálním vlastnostem může kokosový olej pomoci při hojení ran u psů.
Navíc není škodlivý, pokud si ho pes olízne, a je proto vhodný i na rány v okolí tlamy. Mazání rány kokosovým olejem ji také může ochránit před znečištěním a zabránit vzniku jizev. Typickými malými ranami, které můžete pomoci zahojit kokosovým olejem, jsou kousnutí hmyzem, poranění způsobená trny nebo povrchové škrábance.
U větších nebo vážnějších poranění je samozřejmě důležité, aby ránu nejprve vyčistil a vyšetřil veterinární lékař, který určí nejlepší způsob léčby. V případě kožních infekcí, jako jsou například rozsáhlé horké skvrny, se nedoporučuje používat kokosový olej, protože bakterie zasáhnou i struktury v hlubších vrstvách. Vrstva tuku by dokonce mohla způsobit zhoršení bakteriální infekce pod ní.
Doplňky stravy pro psa
Kromě již zmíněných aplikací lze kokosový olej použít také jako doplněk stravy pro psy. Obsahuje mnoho vitaminů, antioxidantů, hořčíku, draslíku, železa, sodíku a amonových kyselin. Uvádí se, že posiluje imunitní systém a stimuluje metabolismus. Má také pozitivní vliv na schopnost psa učit se.
Často se uvádí, že kokosový olej může pomoci při onemocněních kloubů, jako je artróza a artritida. Zatím však neexistují studie, které by prokázaly bolest zmírňující nebo protizánětlivý účinek. Je třeba také poznamenat, že kokosový olej může u psů také vést k přibývání na váze. To by u psa s onemocněním kloubů nebylo vhodné.
Můžete pro svého psa použít jakýkoli kokosový olej?
Při nákupu kokosového oleje pro psa je důležité hledat jeho dobrou kvalitu. Používejte pouze panenský, za studena lisovaný a organický kokosový olej. Tímto způsobem zajistíte, že olej neobsahuje přísady a kontaminanty, které by mohly být pro psa škodlivé. Kokosový olej pro psa také uchovávejte v uzavřené nádobě, aby byl chráněn před světlem a vzduchem.
Dávkování kokosového oleje pro psy závisí na různých faktorech, jako je hmotnost psa a účel použití. Obecně se doporučuje začít s malými dávkami a pomalu je zvyšovat. Přibližně 8-10 ml kokosového oleje (asi dvě čajové lžičky) na deset kilogramů tělesné hmotnosti denně v krmivu by mělo být tolerováno. Před použitím kokosového oleje nebo jiných doplňků stravy je však vždy vhodné poradit se s veterinárním lékařem, který vám doporučí individuální dávkování.
Kokosový olej pro psy proti zápachu z úst
Kokosový olej může také pomoci zubní hygieně vašeho psa, například tím, že mu vyčistíte zuby množstvím oleje o velikosti hrášku nebo ho použijete jako doplněk ke speciální zubní pastě pro psy. Používejte prstový nebo psí zubní kartáček vyrobený k tomuto účelu. Kokosový olej může pomoci při zápachu z úst a napomáhá hojení drobných ranek nebo zánětů v tlamě.
Tip:
Pokud si váš pes ještě neumí čistit zuby, pomalu ho na to zvykejte. Nezačínejte se všemi zuby, ale začněte například se špičákem, a když se pes nechá vyčistit, pochvalte ho. Tímto způsobem zabráníte tomu, abyste psa péčí o zuby stresovali a on se stáhl nebo se dokonce chtěl bránit.
Přestože kokosový olej může být pro psy v mnoha případech prospěšný, existují také některé potenciální nevýhody a rizika, která je třeba zvážit. Jedním z hlavních problémů při používání kokosového oleje je jeho množství. Pokud je podáván ve velkém množství, může způsobit gastrointestinální problémy, jako je průjem a zvracení. Proto je důležité množství omezit a kokosový olej zavádět do stravy psa pomalu.
Dalším problémem je, že kokosový olej obsahuje vysoké množství nasycených tuků, které mohou při nadměrném používání vést k obezitě. Zvláště ohroženi jsou psi, kteří již mají sklon k obezitě, například kvůli svému plemeni nebo malému pohybu. Použití kokosového oleje v těchto případech by proto mělo být konzultováno s veterinárním lékařem a mělo by se používat pouze v malých dávkách.
Kromě toho není kokosový olej vhodný pro psy s určitými již existujícími onemocněními, protože může například zvyšovat hladinu cholesterolu. Pokud pes již trpí kardiovaskulárním onemocněním, může použití kokosového oleje tento stav zhoršit. Psi s cukrovkou nebo zánětem slinivky břišní by neměli dostávat kokosový olej v krmivu vůbec.
V neposlední řadě může kokosový olej u psů způsobovat také alergie. Pokud je pes alergický na kokos nebo jiné ořechy, může používání kokosového oleje způsobit podráždění kůže, svědění a další alergické reakce.