3 důvody, proč váš pes potřebuje sulforafan
Mysleli jste si, že zelenina není pro psy? Omyl. Vědci z university Purdue zjistili, že psi, kteří jedli zeleninu alespoň 3x týdně, měli až o 90% menší riziko vzniku rakoviny.
Pokud jde o vznik rakoviny a vzniku jiných chronických zánětů, je jedna skupina zeleniny, která pomáhá zamezit jejich vzniku a vítězí nad ostatními - brukvovitá zelenina.
Brukvovitá zelenina je bohatá na speciální fytonutrient, kterého si vědci povšimli - sulforafan.
Co je brukvovitá zelenina?
Pak Choi
Brokolice
Růžičková kapusta
Zelí
Květák
Kapusta
Tuřín
Řeřicha
Všechna brukvovitá zelenina je bohatá na živiny včetně vitamínů C, E, K a kyseliny listové a jsou skvělým zdrojem minerálů. Obsahují také fytonutrienty zvané karotenoidy, které samy o sobě posilují imunitu.
Nejdokonalejší složkou brukvovité zeleniny je sulforafan. Sulforafan se těší velké pozornosti vědců kvůli své silné schopnosti snižovat chronické záněty a bojovat proti vzniku rakoviny.
Co je sulforafan?
Všechna brukvovitá zelenina je bohatá na sloučeniny obsahující síru nazývané glukosinoláty. Ty se díky trávení přemění na isothiokyanáty a jedním z nich je sulforafan.
Výhody sulforafanu
Sulforafan bojuje proti vzniku rakoviny
Není překvapením, že konzumace brukvovité zeleniny snižuje riziko rakoviny. Bylo prokázáno, že:
- pomáhá chránit zdravé buňky před poškozením
- inaktivuje karcinogenySulforafan detoxikuje játra
Každý den je váš pes vystaven různým toxinům, které jsou v jídle, vodě nebo dokonce vzduchu. Toto hromadění toxinů je zánětlivé a pokud se zánět ponechá mimo kontrolu, může tak poškodit zdravé buňky vašeho psa a nakonec jeho celkovou imunitu.
Játra mají funkci detoxikace těla a ta se dělí do dvou fází. První fáze detoxikace je rozpuštění toxinů ve vodě. Tyto toxiny jsou přeneseny do druhé fáze, tzn. žlučníku a ledvin, poté mohou být správně vyloučeny z těla.
Pokud však jedna z těchto fází nepracuje správně, tyto nevyloučené toxiny z těla mohou způsobit vážné problémy vašeho psa.
Sulforafan je silný aktivátor druhé fáze detoxikace jater. Aktivuje také enzymy, které chrání buňky vašeho psa před poškozením DNA karcinogeny a záněty.
Sulforafan je silný antioxidant
Sulforafan působí jako antioxidant a stimulátor přirozených enzymů, které zajišťují detoxikaci organismu.
Dávkování sulforafanu
Studie na zvířatech ukazují, že sulforafan je aktivní při dávce 0,1-0,5 mg/kg. Pokud tedy používáte sulforafan jako doplněk stravy, odhadovaná dávka vašeho psa bude:
pes 5-10kg: 0,5-5mg
pes 11-20kg: 6-10mg
pes 21-40kg: 11-20mg
Jedna dávka sulforafanu má tendenci se vyloučit z těla psa po 24 hodinách, proto jej krmte každý den.
Nejlepším přírodním zdrojem sulforafanu je však přímo brukvovitá zelenina. Jelikož obsahují nižší množství sulforafajnu, je důležité podávát syrovou stravu nebo spařenou v páře maximálně do 70 stupňů Celsia.
TIP Nakrájejte brokolici nebo jinou brukvovitou zeleninu na malé kousky a nechte odležet zhruba 5 minut. To umožňuje myrosináze začít aktivovat sulforavan. Pokud chcete zeleninu spařit v páře, vařte maximálně 3 minuty pod teplotu 70 stupňů Celsia.
Čtěte také: Srovnání pojištění psů